V uplynulých rokoch podľa AFP vzrástli obavy z obdobných podvodných operácií v Ázii. Na týchto podvodoch sa často podieľajú obete obchodovania s ľuďmi, ktorých následne donútili propagovať napríklad falošné investície do kryptomien.
Filipínsky prezident Ferdinand Marcos v júli oznámil, že do konca roka 2024 zakáže prevádzkovanie online hier na Filipínach, keďže zločinecké skupiny takto podľa neho kryjú príjmy z internetových podvodov, obchodovania s ľuďmi, prania špinavých peňazí, únosov a dokonca aj vrážd.
Imigračný úrad tvrdí, že aktivity firmy, v ktorej v stredu vykonal raziu, sledoval dlhšiu dobu. Jej činnosť bola podľa neho podobná aktivitám spomínaných prevádzkovateľov online hier, píše AFP. Hovorkyňa úradu informovala, že osoby zadržané pri razii budú deportované. Mnoho z týchto osôb podľa nej pochádza z Číny.
Inštitút Spojených štátov pre mier vo svojej minuloročnej správe uviedol, že internetoví podvodníci sa ročne zamerajú po celom svete na milióny ľudí a na podvodoch dokážu ročne získať až 64 miliárd dolárov. V tomto odvetví podľa amerického think-tanku pracuje približne pol milióna ľudí, na Filipínach asi 15.000. Zločinecké skupiny ich verbujú najmä prostredníctvom sociálnych sietí a následne ich nútia vykonávať podvody. V prípade, že nesplnia stanovené kvóty príjmov z podvodov, im hrozí mučenie, píše AFP.