Od začiatku roka vládnu v ambulanciách nespokojnosť a nervozita. Pacienti vysedávajú v čakárňach kvôli papierovým receptom a lekári sa hnevajú, že im pribudla práca, ktorú donedávna nemali. Novela zákona umelo predlžuje čas vyšetrenia.
Keď napríklad pacient potrebuje štyri recepty, lekár musí rozmýšľať, ktoré sú na e-recept a ktoré musí vypísať ručne. Elektronické predpisovanie liekov pritom na Slovensku funguje už od roku 2014. Došlo k odľahčeniu ambulancií a čakární. Výhodou je, že sa minimalizuje kontakt medzi zdravými a chorými.
Pacienti majú strach
Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha takýto návrat do minulosti znamená, že pacient prišiel o službu, na ktorú si zvykol. „V tejto dobe, keď sa denne v médiách riešili nároky ústavných lekárov a počúvali sme o ich nespokojnosti s platmi, sú pacienti na akýkoľvek diskomfort veľmi citliví. Mnohokrát to práve nám ambulantným lekárom dávajú riadne pocítiť napriek tomu, že nie my sme dávali výpovede,“ povedal pre Nový Čas.
Tvrdí, že sa znásobili telefonáty od ľudí, pretože situácii nerozumejú. „Majú strach, že ostanú bez liekov. Nastáva nepochopenie, nervozita, mnohokrát zúfalstvo a hnev. Logicky narástli návštevy v ambulancii. Snažili sme sa prispôsobiť chod ambulancie tejto situácii, ale jej negatívny vplyv sa jednoducho nedá eliminovať,“ ozrejmil Šóth s tým, že toto všetko sa odzrkadľuje na práci celej ambulancie a každého jej pracovníka, pričom nervozitu cítiť aj v čakárni.
Riešenie do konca marca
Tento stav bude zrejme trvať niekoľko týždňov až mesiacov. „Ministerstvo zdravotníctva problematiku intenzívne rieši s Národným centrom zdravotníckych informácií a so zástupcami poisťovní tak, aby sa čo najskôr znížil dosah na verejnosť. Celý súvisiaci legislatívny proces je nutné realizovať vo viacerých etapách. Posledná etapa bude realizovaná v priebehu prvého kvartálu roku 2025,“ uviedlo v stanovisku.
O aké lieky ide? Prečítajte si na druhej strane.