Hrozí kríza?
Prezidenta ANS však znepokojujú aj dopady, aké dohoda môže mať. "Z údajov, ktoré sú všeobecne známe, je jasné už teraz, že v systéme bude chýbať minimálne 300 miliónov eur a úpravou programovej vyhlášky tie peniaze nenarastú. A keď nemá podľa zmluvy dôjsť k tvorbe dlhu nemocníc, tak jedinou možnosťou je, že sa zoberú peniaze v iných segmentoch napríklad ambulanciám, liekom alebo Asociácii nemocníc Slovenska, a pridáme štátnym nemocniciam. Lebo iný variant, okrem zázraku, ako nedôjde k ďalšej tvorbe dlhov štátnych nemocníc, si neviem predstaviť," podotkol Petko, ktorý sa však vyjadril aj k samotnému šéfovi LOZ Petrovi Visolajskému.
Dve perličky
Petko si v zmluve, ktorú LOZ a minister podpísali, všimol dve zvláštnosti, perličky, ako ich nazval. "Za tú prvú má priamu spoluzodpovednosť LOZ a Peter Visolajský, že sa pod takýto bod podpísalo. V zmluve sa píše, že ak v rozpočte nebude zabezpečené krytie ekonomicky oprávnených nákladov nemocníc (problematika tzv. disponibilných zdrojov), čo je už teraz, vláda zabezpečí, aby následok nedostatočných zdrojov niesli všetky nemocnice proporčne. Tento bod je na tri Nobelove ceny. Pretože namiesto toho, aby LOZ využilo, že vláda bola pod takým obrovským tlakom a presadilo, dokonca aj so súhlasom poskytovateľov, aby boli ekonomicky oprávnené náklady nemocníc kryté rozpočtom, tak podľa podpísanej zmluvy, ak v rozpočte nebude zabezpečené krytie, čo nebude, tak jediné, čo vláda zabezpečí bude, aby následok nedostatočných zdrojov niesli všetky nemocnice, proporčne," tvrdí prezident ANS.
"To znamená, že tí, čo budú úspešnejší, ktorí sa budú správať zodpovednejšie, menej sa budú zadlžovať, tak tí dostanú od vlády balíček ďalších dlhov. Toto je bod, podľa ktorého je úplne jasné, že doktor Visolajský a LOZ nerozumejú ekonomike. A podpísať sa pod takýto bod z ich strany považujem za úplne nezodpovedné. Pri tom tlaku, ktorý vyvinuli, klobúk dole, v zmluve malo byť to, že krytie ekonomicky oprávnených nákladov nemocníc zabezpečí vláda," uzavrel Petko.