Na politickej úrovni môže SR využiť pri viacerých rozhodnutiach v Európskej únii právo veta. Premiér Robert Fico (Smer-SD) priblížil vo štvrtok v Bruseli po rokovaniach s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) možné recipročné opatrenia proti Kyjevu za zastavenie tranzitu ruského zemného plynu, informuje osobitný spravodajca TASR.
K týmto krokom však SR podľa premiéra pristúpi, len ak nebude mať inú možnosť. Podľa jeho slov ide o príležitosť ukázať, ako sa má správať líder suverénnej krajiny.
Vláda podľa Fica vyvinula maximálne úsilie, aby zabezpečila pokračovanie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny na Slovensko. Pripomenul, že na túto tému SR rokovala s ruskou aj ukrajinskou stranou a tiež s predstaviteľmi iných krajín, napríklad Azerbajdžanom.
Robert Fico prehovoril o situácii s tranzitom ruského plynu.
Premiér zdôraznil, že s ukrajinskou stranou boli rokovania blízko k dohode. "Po technickej stránke bola na mnohé možnosti pripravená aj ukrajinská strana," dodal. Preto ho prekvapilo oznámenie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, ktoré prvýkrát formuloval na zasadnutí Európskej rady, kde principiálne odmietol akýkoľvek tranzit plynu cez územie Ukrajiny.
Vláda podľa Fica vyvinula maximálne úsilie, aby zabezpečila pokračovanie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny na Slovensko. Pripomenul, že na túto tému SR rokovala s ruskou aj ukrajinskou stranou a tiež aj s predstaviteľmi iných krajín, napríklad Azerbajdžanom. Premiér zdôraznil, že s ukrajinskou stranou boli rokovania blízko k dohode. "Po technickej stránke bola na mnohé možnosti pripravená aj ukrajinská strana," dodal. Preto ho prekvapilo oznámenie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, ktoré prvýkrát formuloval na zasadnutí Európskej rady, kde principiálne odmietol akýkoľvek tranzit plynu cez územie Ukrajiny.