Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková doplnila, že Slovensko má síce zabezpečené diverzifikačné kontrakty na plyn, no problémom by mohli byť úzke miesta plynovodov na hraniciach medzi Nemeckom a Českom a tiež na trase cez Maďarsko
Pôvodné rokovania o tranzite plynu sa mali v Bruseli uskutočniť už v utorok (7. 1.) aj za účasti ukrajinskej delegácie. Eurokomisia ich však podľa vyhlásenia Úradu vlády SR zrušila pre neúčasť ukrajinskej strany a preplánovala ich na štvrtok.
Ukrajinské ministerstvo energetiky zareagovalo na otázku TASR ohľadne zrušenia utorkovej schôdzky v Bruseli až vo štvrtok s tým, že stretnutie inicioval Kyjev "výlučne s cieľom prediskutovať podmienky a dôsledky prípadného jednostranného ukončenia dodávok elektriny Ukrajine zo strany SR". Otázka prepravy ruského plynu vraj nemala byť na programe rokovaní.
"Minister energetiky Herman Haluščenko zostal na Ukrajine, aby riešil naliehavé problémy, vrátane tých, ktoré súvisia s obnovou energetického systému po teroristických útokoch Ruska," uviedlo pre TASR vo štvrtok ukrajinské ministerstvo v súvislosti s utorkovou neúčasťou Haluščenka na rokovaniach v Bruseli.
Na konci roka 2024 vypršala platnosť zmluvy o tranzite ruského zemného plynu cez územie Ukrajiny. Kyjev sa rozhodol zmluvu nepredĺžiť. Fico viackrát varoval pred stratou pol miliardy eur ročne pre Slovensko a pre Európsku úniu ako celok vyčíslil finančnú záťaž na 60 až 70 miliárd eur.