Bez nich sú prakticky paralyzované pri viacerých činnostiach, ktoré sú kľúčové pre ich riadne fungovanie a plnenie zákonných povinností. Týka sa to napríklad územného a stavebného konania či vybavovania trvalých pobytov. Pre TASR to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.
"Obmedzenia vážne narušujú bežný chod a každodenné činnosti samospráv a môžu mať ďalekosiahle následky pre občanov aj podnikateľské subjekty," skonštatoval Božik.
V dôsledku útoku nemôžu mestá a obce napríklad realizovať územné zisťovania, vydávať stavebné povolenia či iné rozhodnutia v rámci stavebného konania. Pozastavená je aj správa majetku obcí, keďže chýbajú aktuálne údaje o vlastníckych vzťahoch a hraniciach pozemkov. Komplikovaná je taktiež agenda súvisiaca so záložnými právami nehnuteľností.
Ďalším výrazným problémom je podľa šéfa ZMOS-u obmedzenie rozhodovania o miestnych daniach a poplatkoch, ktoré sa často odvíja od údajov o nehnuteľnostiach. Samosprávy pritom upozorňujú, že daňovníci môžu nahlasovať zmeny nehnuteľností len do konca januára, čo ešte viac zhoršuje situáciu a vytvára časový tlak na obnovenie systému. Bez dostupnosti týchto informácií sú podľa neho nútené pozastaviť niektoré konania alebo ich výrazne spomaliť. Môže to mať negatívny dosah na ich rozpočty.