Portál Finsider tvrdí, že počítače na katastrálnych úradoch nemali funkčný antivírus, ale len niekoľko rokov neplatnú licenciu od Esetu. Macko vraví, že ak štát nezíska údaje späť, bude ich musieť rekonštruovať z papierových záznamov: „To znamená prepisovať každý jeden do elektronickej podoby a vytvoriť to odznova celé. To je manuálna práca pre stovky ľudí.“
Najväčšie obavy má zo zneužitia údajov. „Keď viete meno osoby a rodné číslo, tak môžete začať vybavovať hypotéku a iné veci za niekoho iného,“ uzavrel.
Tlmia vášne
Oslovili sme tiež ministerstvo vnútra, ktoré dáva ruky preč. Na otázky ohľadom toho, či sú osobné údaje vlastníkov nehnuteľností v bezpečí, kedy sa situácia vyrieši a či ostanú zachované všetky dáta, neodpovedalo.
„Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov budú preto preventívne až do odstránenia dôsledkov kybernetického útoku dočasne uzatvorené,“ informovalo a odkázalo nás na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR.
Jeho predseda Juraj Celler vo štvrtok pre TASR zdôraznil, že sa netreba obávať ani šíriť poplašné správy. „K nijakým zásahom do databázy katastra nedochádza, nemenia sa vlastníci ani vlastnícke vzťahy,“ vyhlásil s tým, že pracujú na tom, aby systém obnovili v čo najkratšom čase.