TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek. "V posledných dňoch podvodníci prichádzajú s absurdnými dôvodmi pokút, ktoré sú výsledkom nesprávneho prekladu, ako napríklad prekážajúce parkovanie alebo dokonca nepríjemné parkovanie. Takéto označenie priestupku však v Zákone o cestnej premávke vôbec neexistuje," uviedol hovorca. Zdôraznil pritom, že polícia nikdy nezasiela výzvy na úhradu pokút prostredníctvom SMS správ ani nepožaduje okamžité platby cez internet.
Ako priblížil, správy obsahujú odkazy na stránky, ktoré sa snažia napodobniť oficiálny vzhľad stránok Ministerstva vnútra SR. "Po kliknutí na odkaz a zadaní údajov z platobnej karty môžu občania prísť o peniaze, ktoré podvodníci následne zneužijú," upozornil Hájek.
Najzraniteľnejšou skupinou pre podvodníkov sú seniori. Upozornite tých svojich na možné riziká.
Podotkol, že všetky pokuty za dopravné priestupky sú doručované oficiálne poštou do vlastných rúk. Apeloval na verejnosť, aby si dôkladne kontrolovala adresy webstránok uvedených v správach, pretože podvodné stránky podľa neho často obsahujú zjavné chyby v názve domény, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť nenápadne.
"Ak dostanete podozrivú správu, nikdy neklikajte na odkaz, nezadávajte údaje o svojej platobnej karte a správu vymažte. Ak máte pochybnosti, kontaktujte políciu na čísle 158 alebo navštívte najbližší policajný útvar," dodal.