19-ročný študent gymnázia na Gröslingovej ulici v Bratislave, ktorý vlani získal bronz na stredoeurópskej matematickej olympiáde v maďarskom Szegede, prišiel do Prezidentského paláca s ukrajinskou stuhou na znak podpory štátu napadnutého Ruskom. Keď prišiel na rad, na prezidentovu natiahnutú ruku zareagoval odmietavým gestom. Druckerovi predtým ruku podal.
„S prezidentom Pellegrinim mám osobný a politický problém preto, že podľa mňa sa dostal do paláca podvodom a klamstvom na ľuďoch,“ povedal pre Denník N.
Simon Omaník si za svoje gesto vyslúžil vlnu hejtu. Kritizovali ho ľudia na sociálnych sieťach a mnohí jeho rozhodnutie komentovali v negatívnom zmysle. Svoj názor vyjadrili aj politickí predstavitelia. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok to považuje za dôsledok „progresívnej hystérie“, generálny prokurátor Maroš Žilinka to pokladá za smutnú vizitku slovenskej reality. Skritizoval ho aj premiér Robert Fico, ktorý napísal na sociálnej sieti, že "niekto tu potrebuje tri facky".
Nový Čas oslovil odborníkov, ktorí sa k jeho gestu vyjadrili. "Je dôležité si uvedomiť, že pán Omaník je dospelý muž. Dosiahol medzinárodný úspech a náležite bol zaň odmenený. Ako sa rozhodne naďalej naložiť so svojím ocenením či s prezidentovou prítomnosťou, je výlučne jeho osobná vec," povedal klinický psychológ Dušan Fábik. Odmietnutie podania ruky je hrubým dištancovaním sa a správou: s tebou/s vami nemám a nechcem mať nič spoločné. Mladým ľuďom skraty uvažovania a vzoprenie sa konvenciám prepáčime s pochopením. Sú zvlášť citliví na nepoctivosť," povedala sociologička Zuzana Kusá.
Na gymnáziu, ktoré Simon Omaník navštevuje, teraz dokonca zasahovala polícia.