Presný návrh reformy armády by mali vládni predstavitelia zverejniť do konca roka 2027. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Podľa Amherdovej je "vzhľadom na súčasnú situáciu ohrozenia v Európe a vo svete... nedostatočné personálne obsadenie armády... neprijateľné". Armádu vo Švajčiarsku vo všeobecnosti považujú za jeden zo základných pilierov krajiny.
Ministerka zároveň uviedla, že švajčiarska vláda tiež zváži možnosť, aby sa orientačný deň o možnostiach kariéry v armáde stal povinným aj pre ženy. V súčasnosti sa na ňom musia zúčastňovať len muži.
Odvedenci vo švajčiarskej armáde musia absolvovať najmenej štvormesačný výcvik. Potom ich v priebehu nasledujúcich desiatich rokov armáda opakovane povoláva na trojtýždňové výcvikové kurzy.
Počet príslušníkov tamojšej armády za posledné desaťročia značne klesol – z niekoľko stotisíc počas obdobia studenej vojny na približne 147.000 v roku 2024.
Amherdová v stredu zároveň oznámila, že sa rozhodla odstúpiť z funkcie ministerky obrany a uvoľniť tak miesto "niekomu novému". Táto 62-ročná členka strany Die Mitte (Stred) v politike pôsobila posledných 30 rokov.
V predchádzajúcich dňoch ju kritizovala krajne pravicová Švajčiarska ľudová strana (SVP), podľa ktorej mala v súvislosti s tamojšou armádou nesprávne priority.
"Pani Amherdová sa radšej sústreďuje na rodové otázky v armáde než na jej vybavenie," vyhlásila SVP. V stredu však strana ministerku ocenila za jej doterajšie úspechy a zdôraznila, že Amherdová ako prvá švajčiarska ministerka obrany zvýšila rozpočet armády po desaťročiach nedostatočných investícií.