Lenže hoci sa sociológovia a psychológovia snažia tento fenomén pochopiť optikou svojich odborov, genetici z Číny prišli s novou teóriou. Tvrdia, že riziko toho, že človek bude nezadaný a nevytvorí nikdy pár, zvyšuje určitý gén.
Jeho majitelia sú totiž o dvadsať percent častejšie nezadaní ako majitelia iných génov. Spomínaná alela (variant) génu pritom súvisí s produkciou serotonínu v mozgu - hormónu dobrého pocitu. A ľudia, ktorí majú serotonínu málo, sa necítia pohodlne v blízkom vzťahu.
Genetici z Pekingskej vysokej školy analyzovali gén 5-HTA1 u 600 študentov. Jedinci, ktorí mali alelu G, boli častejšie nezadaní než tí, ktorí mali alelu C. Majiteľom alely G sa tiež tvorilo menej serotonínu v mozgu, mali väčšie výkyvy nálad a tendenciu k pesimizmu. Navyše títo jedinci častejšie uvádzali, že je im nepríjemná fyzická blízkosť s inými ľuďmi. Títo ľudia tiež častejšie trpia depresiami, prudko striedajú nálady a majú vyššiu tendenciu k negatívnym emóciám.
"Pesimizmus a neuroticismus sú škodlivé pre utváranie, kvalitu a stabilitu vzťahov. Táto súvislosť medzi alelou G a psychologickými poruchami môže obmedziť počet príležitostí na zoznámenie alebo viesť k zlyhaniu v láskyplnom vzťahu," píšu autori v závere publikovanom v odbornom časopise Scientific Reports.
Psychológovia síce vplyv génov na ľudskú psychiku a na utváranie vzťahov nevylučujú, podľa nich je ale vplyv génov menší ako vplyv výchovy a prostredia.
Žiadny vzťah vám dlho nevydrží? Možno to vôbec nie je vaša chyba!
1
Galéria >
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
Zdroj: profimedia.sk
Byť single je v dnešnej dobe celkom obľúbeným životným štýlom.