Skoro nikde nechceli ani len občiansky preukaz na overenie totožnosti, niekde stačil na vydanie ratolesti len kľúčik od skrinky a niekde dokonca len dobré slovo. Reportáž pobúrila aj našich zákonodarcov a vďaka Novému Času sa poslanci chystajú detské kútiky preklepnúť.
Kútiky sme testovali tak, že dieťa priviedla mamička, vyplnila údaje vrátane kontaktu. Na výmenu dostala papier, alebo kartičku s kľúčikom od skrinky. Potom prišla po dieťa cudzia osoba. Len v jednom z kútikov si overili, či po dieťa prišla naozaj mama. V jednom obchoďáku nám dieťa dali dokonca bez toho, aby sme mali potrebnú kartičku. Nový Čas teda odhalil, že z detských kútikov môže vašu ratolesť hocikto uniesť. Zaujímavé je, že podľa našej legislatívy detský kútik nie je zariadenie, ktoré by malo povinnosť zisťovať, komu je dieťa zverené.
„Na rozdiel od materských škôl nie je legislatívou vyslovene upravená zodpovednosť prevádzkovateľov za deti, ktoré sú v detskom kútiku,“ tvrdí právnik Tomáš Kohút. Pravidlá prevzatia a odovzdávania detí si upravujú sami. Čoskoro by sa to mohlo zmeniť. Nový Čas sa totiž obrátil na poslancov sociálneho výboru, ktorí chcú zmeniť legislatívu. „Je to veľmi správna pripomienka z vašej strany, určite budem iniciovať zmenu zákona. Vždy by to malo byť na priamy podpis rodiča, ktorý povie, komu dieťa vydať,“ povedala pobúrená poslankyňa Viera Tomanová.
Na kútiky sa plánuje pozrieť aj Jozef Mihál. „Pre mňa je to veľká novinka. Pozriem sa na to, ak to treba legislatívne upraviť. Čudujem sa prevádzkovateľom detských kútikov z hľadiska zdravého rozumu, že to nemajú upravené tak, aby mali jasno v tom, kto dieťa vyzdvihne,“ hovorí Mihál. Podľa Eriky Jurinovej z OĽaNO by mali vnútorné predpisy kútikov sprísniť nariadením vlády, aby dieťa nemohol dostať cudzí človek.
Únosy detí v číslach
• 250-tisíc detí je každoročne nahlásených v EÚ ako nezvestných
• 12 nezvestných detí včera evidovala naša polícia, z nich sa 3 stratili v tomto roku a po 9 už pátrajú dlhšie.
• 453 maloletých bolo na Slovensku nezvestných od začiatku roka, z nich polícia vypátrala 441.
• Len 2 až 5 % z nahlásených nezvestností detí v krajinách Európy sú únosy tretích strán, teda nie rodičov.
• V 70 až 85 % prípadov sexuálneho násilia na deťoch v rámci EÚ dieťa násilníka pozná.
• 50 % zo všetkých ľudí, s ktorými je obchodované cez hranice, je neplnoletých.
Najčastejšie unášajú rodičia
Klasické únosy ako z filmu u nás nie sú. Najčastejšie dieťa neoprávnene odvedie jeden z rodičov, problém vzniká, ak je z cudziny. „V prípade, že váš bývalý partner neoprávnene odviedol vaše dieťa do inej krajiny EÚ, môžete podať návrh na začatie súdneho konania, aby ste získali vaše dieťa späť,“ uviedla Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Súdy štátu, do ktorého bolo dieťa neoprávnene odvedené, po začatí súdneho konania a splnení všetkých právnych požiadaviek nariadia, aby bolo dieťa vrátené.
Čo robiť, keď vám zmizne dieťa
Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru
Ak nadobudne ktokoľvek presvedčenie o nezvestnosti osoby, ihneď je potrebné kontaktovať políciu. Tá oznámenie prijme a okamžite začne konať. Urobí prvotné úkony a opatrenia na jej vypátranie. Zo strany oznamovateľa je dôležité nezamlčať žiadnu skutočnosť a s políciou plne spolupracovať. Pre úspešné pátranie polície po nezvestnom sú okrem osobných údajov dôležité informácie ako aktuálna podoba, fotka osoby, čo mala oblečené, s kým by mohla byť, či berie lieky, má zdravotný problém a iné.