Ako študenti podľa odborníka zvládli opäť vkročiť do triedy, kde sa hrôza odohrala, a čo im najviac pomáha?
Vedúci tímu psychológov z IPčka Marek Madro, ktorý poskytoval psychologickú pomoc, vraví, že gymnazisti museli bojovať s tlakom, aký si nedokázali predstaviť.
„Keď sme prišli prvýkrát na miesto, zarazilo ma ticho, ktoré všade vládlo. Odvtedy nastal výrazný posun. V posledných dňoch sa študentom objavil na tvári občas aj úsmev a dokonca jeden z nich vzal do ruky aj gitaru a zahral,“ zhrnul odborník s tým, že tam už panuje uvoľnenejšia atmosféra.
„Samozrejme, neprejavilo sa to u všetkých. Niektorí potrebujú viac času. V momente, keď sme dávali dole čiernu zástavu, neboli prítomní všetci žiaci. Necítili sa na to, nie sú ešte vo fáze, ktorá by im umožňovala sa na tom podieľať,“ vysvetlil.
Posvätená trieda
Podľa psychológa musí prejsť ešte veľa času, kým sa študenti s tragédiou vyrovnajú. Niektorí museli vstupovať do triedy, v ktorej dokonca bola ešte krv na zemi. Pomáhajú tomu však zmeny. „Vďaka viacerým aktivitám, napríklad s ježkoterapeutmi či virtuálnou realitou alebo vytvorením izby spomienok, sa podarilo vytvoriť prostredie, v ktorom mali aj prvé pozitívne zážitky,“ pripomenul odborník.
Prerobenú triedu medzitým posvätil kňaz a študentov v laviciach čakalo drobné sladké prekvapenie. Napriek ich nesmiernej statočnosti sa však ich duše z toho, čo sa 16. januára stalo, budú hojiť ešte dlho...