Bývalý trestanec Peter o pomeroch v našich väzniciach: Černák sa má ako vo vatičke!
24. 11. 2014, 13:02 (aktualizované: 29. 5. 2020, 12:32)

Zdroj: anc, tasr, Tatiana Michalková
Mafiáni sú chránení ako medvede v Tatrách a členovia organizovaných skupín sa majú za mrežami ako v bavlnke.
Zdroj: anc, tasr, Tatiana Michalková
Zdroj: anc, tasr, Tatiana Michalková
Zdroj: anc, tasr, Tatiana Michalková
Galéria k článku
To tvrdí dnes už bývalý trestanec Peter (33). Sedel v 2. aj 1. nápravnovýchovnej skupine v Ilave a v Banskej Bystrici. Stretol sa aj s bossom Mikulášom Černákom a rozhodol sa prehovoriť preto, že je zdesený, ako si Černák a ďalší odsúdení mafiáni za mrežami žijú. Kompetentní jeho vyjadrenia odmietajú.
Peter tvrdí, že zostal v šoku potom, čo ho preradili z druhej nápravnovýchovej skupiny do najľahšej. Práve tam sa mal zoči-voči stretnúť s odsúdenými členmi organizovaných skupín, ku ktorým patril aj Mikuláš Černák, odsúdený na doživotie. „V Ilave sa má ako vo vatičke, privilégiá má také, ako nik,“ začína svoje rozprávanie bývalý väzeň a pokračuje. „Oblečený chodí v civile a bachari mu nosia nákupy. Je na zvláštnom oddelení doživotných a výnimočných trestov. Po určitom čase ho však pustia k iným doživotne odsúdeným. Môžu hrať spolu napríklad stolný tenis. S Tiborom Polgárim sú kamaráti. Von posiela balíčky, píše, koľko chce, policajti mu to vynášajú von. Jeho listy nie sú cenzurované. Každý jeden veliteľ sa dá spracovať,“ myslí si Peter. Je presvedčený, že Černák nebude sedieť do konca života. „Veď už začína spievať a tým si prilepšuje. On je veľmi inteligentný, v base študuje právo. Vie sa vymotať,“ myslí si Peter.
Nedotknuteľní
Za mrežami stretol aj jedného zo „sýkoriek“ a z Adamčovcov. „Títo ľudia z podsvetia sú tam nedotknuteľní, smejú sa celému systému. Ja som bol v „dvojke“ a jeden zo Sýkoriek sa dokázal odtiaľ dostať do najľahšej skupiny preto, lebo spolupracoval s vyšetrovateľmi. A to aj napriek tomu, že dostal 12- alebo 13-ročný trest,“ vraví bývalý trestanec. Podľa neho by mali mať návštevy za sklom, oni však majú kontaktné a takto môžu veľa vecí preniesť dnu a von, majú privilégiá. „Zákon hovorí, že odsúdených môžu navštevovať len manželky alebo deti. Priateľky nie. Oni si však dajú na návštevu priateľku, ktorá vynesie von informácie. Veľa vecí sa vynáša aj cez bacharov. A dnu sa cez nich, naopak, dostávajú zakázané látky, aj drogy a steroidy. Však tam všetci búchali steroidy, doplnky výživy, alkohol. Tí ľudia sú tam chránení ako medvede v Tatrách. Bežný väzeň sa k nim nemôže prirovnávať,“ tvrdí bývalý trestanec. Odsúdení mafiáni podľa neho používajú za mrežami mobily. Pred prehliadkou ciel dostávajú echo, kedy ich treba ukryť.
Žiadne zvýhodňovanie
Adrián Baláž, Zbor väzenskej a justičnej stráže
Odmieta tvrdenia o zvýhodňovaní alebo diskriminácii určitej skupiny odsúdených. Vyjadril sa aj k Černákovmu športovaniu. „Športovú činnosť ako neoddeliteľnú súčasť procesu zaobchádzania vykonávajú odsúdení spravidla diferencovane podľa jednotlivých stupňov stráženia. Je preto prirodzené, že odsúdení v oddiele doživotných trestov môžu vykonávať spoločné športové aktivity, okrem iného aj hraním stolného tenisu. Pritom môžu využívať vlastný športový odev,“ povedal Baláž. Podľa neho môže byť odsúdenému povolená aj návšteva inej osoby ako blízkej rodiny. Súd rozhodne, či môžu byť preradení do nižšieho stupňa stráženia.
Tibor Polgári
Jeden z utečencov počas nepokojov v leopoldovskej väznici v roku 1991. Skupina zabila 5 väzenských strážcov a jedného väzňa pri úteku z väzenia. Pôvodne si odpykával 13-ročný trest za vydieranie. Polgári bol podľa obžaloby vodcom úteku.
Autor: © Nový Čas