Dodal, že tragédia ich nesmierne zasiahla a spoluhráči, ktorí ho mali radi, sa z toho doteraz nevedia spamätať. „Adam bol bezproblémový chlapec, vôbec sme nebadali na ňom, že by mal problémy. Ak by sme to čo i len tušili, zasiahneme,“ dodal a vyjadril úprimnú sústrasť rodine.
Ďakujem a prepáčte
Mladík navštevoval Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Trnave, kde veje čierna zástava. „Je nám nesmierne ľúto tragédie, ktorá sa udiala. Adam bol skvelý študent,“ vyjadrila sa riaditeľka školy. Spolužiaci si nevedia vysvetliť, čo sa mohlo udiať.
„Bol to ten najlepší kamarát,“ zhodli sa s plačom. Adam zanechal aj list na rozlúčku, jeho posledné slová trhajú srdce: „Neviem ani, ako mám opísať, ako veľmi ma mrzí tento čin, ktorý som spravil. Jednoducho prepáčte za bolesť, ktorú som vám týmto spôsobil. Ale ďakujem moc za to, čo ste pre mňa robili. Ako ste z malého špunta vychovali slušného a tvrdo pracujúceho hokejistu. Ďakujem za pomoc, za každú radosť, každú utretú slzu a hlavne za pocit bezpečia. Dávajte, prosím vás, na seba pozor aj na všetkých blízkych. Ľúbim vás čo najviac a stačí pozrieť hore. Prosím, spomínajte na mňa len v tom dobrom.“
Dôvodom môže byť tlak i problémy vo vzťahoch
Ingrid Molnárová, psychologička online poradne MOJRA.sk
Jedným z hlavných faktorov môže byť psychické zdravie. Depresia, úzkosť a iné duševné ochorenia často ovplyvňujú aj ľudí, ktorí navonok pôsobia šťastne a úspešne, pričom tieto stavy môžu viesť k pocitom beznádeje a izolácie. Ďalším faktorom môže byť tlak a očakávania, ktoré sú na mladých ľudí kladené. Tento tlak môže pochádzať od rodičov, spoločnosti alebo samotného jednotlivca. Pocit nedostatočnosti, že nespĺňa očakávania ľudí vo svojom okolí, môže byť veľmi zdrvujúci. Problémy v osobných vzťahoch, ako sú konflikty s príbuznými, priateľmi alebo partnermi, tiež môžu výrazne ovplyvniť emocionálny stav mladého človeka, rovnako ako pocit izolácie, aj keď je človek obklopený ľuďmi. Sociálne siete môžu niekedy pocit izolácie alebo nedostatočnosti ešte prehĺbiť. Nečakané udalosti, ako sú traumatické zážitky alebo strata blízkej osoby, môžu tiež viesť k pocitom beznádeje. Veľkú rolu v dnešnej dobe zohráva aj finančná stránka. Ak človek nemá prostriedky na život, tak to nesie veľmi ťažko. Nedostatok zdrojov alebo podpory, ako je prístup k terapii alebo dôverní dospelí, s ktorými by mohli mladí ľudia hovoriť o svojich pocitoch, môže situáciu ešte zhoršiť. Je dôležité si uvedomiť, že takéto rozhodnutia sú často výsledkom komplexnej kombinácie týchto faktorov a nie sú vždy ľahko pochopiteľné. Ak máte obavy o niekoho vo vašom okolí, je veľmi dôležité ponúknuť mu podporu a povzbudiť ho, aby vyhľadal odbornú pomoc.