Diplomati v centrále EÚ v Bruseli uviedli, že najnovší návrh sankcií zahŕňal zaradenie ďalších 73 plavidiel na čiernu listinu. Plavidlá "tieňovej flotily" v Baltskom mori sa v poslednom období spájajú s niekoľkými incidentmi, pri ktorých boli prerušené životne dôležité podmorské káble a plynovody. NATO tam preto začalo misiu "Baltská stráž", do ktorej sa zapoja lode, hliadkovacie lietadlá a námorné drony.
Po rozpútaní vojny na Ukrajine západní spojenci na Moskvu uvalili sankcie. Zatiaľ 15. balík EÚ schválila v decembri 2024. Zaradila naň 52 plavidiel pochádzajúcich z tretích krajín, čím sa celkový počet sankcionovaných lodí zvýšil na 79. Rusko sa aj napriek tomu snaží svoju ropu exportovať. V roku 2024 tvorila ruská ropa 36 percent dovozu do Indie a takmer pätinu dovozu do Číny.
Aj Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) Spojených štátov v snahe obmedziť obchodovanie s ruskou ropou 10. januára rozšíril sankcie na dvoch ruských producentov ropy, 183 plavidiel (najmä tankery) a poisťovne, obchodníkov a ich poskytovateľov služieb. Tankery, na ktoré sa vzťahujú najnovšie sankcie USA podľa analytickej firmy Kpler prepravujú približne 42 percent ruskej ropy po mori, predovšetkým do Číny.