Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
02.02.2025 06:52 | Správy | Zahraničné správy

Trump naplnil svoj SĽUB: Americký prezident naozaj zaviedol vysoké CLÁ pre tieto krajiny!

Americký prezident Donald Trump v sobotu podpísal príkaz na zavedenie prísnych ciel na dovoz tovaru z Mexika, Kanady a Číny. Trump nariadil 25 percentné clá na kanadský a mexický dovoz a desaťpercentné clá na tovar z Číny s platnosťou od utorka, uviedli predstavitelia Bieleho domu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a Reuters.

Mexiko, Čína a Kanada sú traja najväčší obchodní partneri Spojených štátov. Cieľom týchto ciel je podľa Bieleho domu obmedziť prílev nelegálnych prisťahovalcov a drog do USA a tiež oživiť domácu výrobu a zvýšiť federálne príjmy. Na energetické produkty z Kanady sa bude vzťahovať desaťpercentné clo, ale na mexický dovoz energií sa bude vzťahovať plné 25 percentné clo, povedali predstavitelia.

Mnohí Američania sa podľa stanice CNN spoliehajú na kanadské energetické produkty vrátane ropy na výrobu benzínu a vykurovanie domácností. Po zavedení ciel by sa náklady na tieto produkty mohli zvýšiť. Biely dom podľa portálu stanice Euronews uviedol, že Trumpovo nariadenie v súvislosti s clami zahŕňa aj mechanizmus na zvýšenie sadzieb, ak krajiny podniknú odvetné opatrenia voči USA.

Kanada aj Mexiko majú v prípade potreby v pláne zaviesť v reakcii vlastné clá. "Ak Kanada podnikne odvetné opatrenia voči USA v reakcii na toto opatrenie prostredníctvom dovozných ciel na vývoz z USA do Kanady alebo podobných opatrení, prezident môže zvýšiť alebo rozšíriť rozsah ciel uložených na základe tohto príkazu, aby tak zabezpečil účinnosť tohto opatrenia," uvádza sa v Trumpovom nariadení, informuje stanica CBS News.

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Ilustračné foto
Polícia zasahovala počas tuningového zrazu: Jeden priestupok za druhým! Na čo prišli?
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom Matúšovi z Petrovian
Nevideli ste ho? Mladý muž sa doma neukázal viac ako mesiac: Polícia prosí o pomoc
(ilustračné foto)
Počasie sa s nami zahráva: Na jarné teploty si budeme musieť počkať! Blíži sa nepríjemný živel
Móda na Českých levoch 2025.
Foto
Móda na Českých levoch: Výstrih až po pupok, odhalené prednosti a Havlová OSLNILA!
Pri Pezinskej babe došlo k nehode, motocyklista narazil do zvodidiel.
Foto
Havária pri Pezinskej babe! Motocyklista po náraze skončil v nemocnici
Predseda SNS, Andrej Danko.
SNS chce úpravu pri poslaneckých mandátoch: Pozrite sa, čo za zmenu národniari plánujú!
Pred Romanom zrazu na ceste zastavil nádherný vlk.
Váš Tip
Roman cestoval pod Vysokými Tatrami, NÁHLE zabrzdil auto: V strede cesty stála obávaná ŠELMA! Video ako dôkaz
Puškárovej syn pri blahoželaní utrúsil vtipnú poznámku!
Foto
Otec Zlatky Puškárovej oslavoval 77 rokov: Vyzerá výborne a AHA, ako ho rozosmial vnúčik Adam!
Friedrich Merz
Víťaz nemeckých volieb má naliehavú požiadavku: Ide o európske jadrové odstrašovanie!
(ilustračné foto)
Batoľa vytočilo tiesňovú linku a povedalo pár slov: Policajtka neváhala a konala
Psychológ Martin Takáč a moderátor Šlaci o ADHD
Možno máte ADHD a ani o tom neviete: Tieto príznaky vás môžu prekvapiť!
Na snímke poslanec NR SR Rudolf Huliak (SNS).
Huliak povedal, čo si myslí: Pridali by sa poslanci okolo Migaľa k opozícii?