Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Peter vytvoril megapodobu známej kalvárie v Banskej Štiavnici! Ako sa mu to podarilo?

Peter vytvoril megapodobu známej kalvárie v Banskej Štiavnici! Ako sa mu to podarilo?

Zdroj: nmh/fab

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Dotiahnutá do detailov! Banská Štiavnica má novú atrakciu. Postaral sa o ňu Peter Chovan, staviteľ najväčšieho dreveného betlehema a makety historického centra Banskej Štiavnice. K týmto dvom atrakciám pribudla maketa štiavnickej kalvárie. Za koľko ju zmajstroval a čo mu dalo najviac zabrať?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    model Kalvárie v Banskej Štiavnici / Peter Chovan
    Zdroj: NČ / ms (anc / Fabo)

    Model z tvrdej lepenky je v mierke 1 : 150 a má rozmery približne 3 metre na dĺžku a 1 meter na šírku. Návštevníci ho nájdu v novej galérii vo dvore budovy, kde sa nachádza aj betlehem, ako aj model Banskej Štiavnice takmer s 360 budovami, ktorý stvárňuje podobu baníckeho mesta na začiatku 20. storočia. „Stavba mi trvala 11 mesiacov, ale nerobil som to nonstop, pri maximálnom venovaní sa stavbe by mi to trvalo približne 4 a pol mesiaca,“ vysvetľuje Chovan.

    Na kalvárii je použitých asi 150 metrov káblikov a veľa elektroniky. „Na tú sa spolieham, pretože je galéria pripravovaná aj pre mladých ľudí a tí už chcú vidieť aj nejaké efekty,“ pokračuje.

    Sekundy s Mozartom

    Do detailov prepracovaný model Peter zmajstroval z 300 vysokokvalitných lepeniek. „Maketa sa skladá z dobrých 18- až 20-tisíc dielov, ktoré musíte namerať, narezať a prilepiť. Keďže som už dokončil model mesta a kalvária je jednou z top stavieb v meste, tak som teraz urobil ju. S modelom mesta má spoločnú mierku tak, aby to pasovalo, ale odzrkadľujú aj historickú dobu,“ vysvetľuje autor. Oba modely sú z predvojnového obdobia, na meste je zmena viditeľná, na kalvárii až tak nie.

    „Jediné, čo sa zmenilo, je pokrývka striech. Ja som urobil šindľové strechy, ktoré boli pred prvou svetovou vojnou, a teraz sú už plechové,“ opisuje Chovan. Unikátny model dopĺňa podmanivá hudba.

    „Použité je Mozartovo Requiem, ktoré sprevádza jednotlivé rozsvecovanie častí kalvárie. Hudbu som počúval minimálne 40-krát tak, aby som presne nastavil tých 44 sekúnd a aby pasovala gradácia s postupným rozsvecovaním stavieb,“ usmieva sa.

    Kalvária v číslach

    • Mierka: 1 : 150
    • Rozmery: 3 x 1 m
    • Čas výroby: 11 mesiacov
    • Dĺžka použitých káblikov: 150 m
    • Počet lepeniek: 300
    • Počet dielov: od 18 - 20 tisíc

    Autor: fab, Nový Čas

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace