Telo tejto lyžičky tvorí množinu stoviek matematických algoritmov. Rúčka sníma pohyby vašej ruky a vyrovnáva ich tak, aby lyžička zostala stabilná. „Lyžica zmiernila otrasy o 76 percent,“ píše agentúra AP. Zázrak je určený pre starších ľudí a pre pacientov s Parkinsonovou chorobou a podobnými problémami, ktoré spôsobujú trasenie rúk. Lyžičku i vidličku so sofistikovanou elektronikou vyvinula firma Lift Labs, ktorú však kúpil Google. Nie je to náhoda, matka zakladateľa Googlu Sergeja Brina trpí Parkinsonovou chorobou a samotný Brin v minulosti štedro podporil výskum tejto choroby.
Viacero firiem v minulosti vyrábalo mechanické lyžice či vidličky, ktoré vyrovnávali trasenie rúk kĺbmi či závažiami. Toto je však prvý prípad, keď sa o stabilizáciu stará elektronika. V lyžičke sa nachádza miniatúrna batéria, ktorú treba raz za pár dní nabiť. Lyžica stojí 237 eur. Na rúčke sa navyše dajú vymieňať násadce, takže okrem lyžičky máte k dispozícii aj vidličku či držiak na kľúč.
- Po prvý raz je elektronická, nie iba mechanická.
- Nabíja sa raz za niekoľko dní.
Najbláznivejšie novinky Googlu
Okuliare Google Glass
Vynález za 1 500 dolárov, ktorý vyvolal mnohé kontroverzie. Dokáže totiž kedykoľvek nahrávať video vo vysokom rozlíšení. Okrem toho vám priamo do očí zobrazuje informácie každého druhu a reaguje na hlasové príkazy.
Šošovky proti cukrovke
Google vyvíja špeciálne kontaktné šošovky pre diabetikov. Tie budú priebežne merať hladinu cukru vo vašich slzách. Šošovky majú senzory a bezkáblový vysielač, ktorý stav vášho cukru pošle do počítača alebo smartfónu.
Internet zo stratosféry
Projekt Loon ráta s využitím stratosférických balónov. Tie by viseli vo výške zhruba 32 km a odtiaľ poskytovali internetové pokrytie v nedostupných oblastiach alebo po živelných pohromách.
Vzdušné elektrárne
Firma pripravuje aj projekt obrovských šarkanov, ktoré by vo veľkých výškach fungovali ako veterné elektrárne. Elektrinu by zosielali na zem cez káble, na ktorých by boli ukotvené.