Reklama

PEKLO v dovolenkovom raji: Ostrov Santorini sa otriasa! Dramatický útek Slovenky Veroniky pred zemetrasením

PEKLO v dovolenkovom raji: Ostrov Santorini sa otriasa! Dramatický útek Slovenky Veroniky pred zemetrasením

Zdroj: avk, graphicnews

Reklama

Čo sa deje s dovolenkovým rajom?! Grécky ostrov Santorini, ktorý sa preslávil nádhernými modro-bielymi domami, v týchto dňoch sužujú časté zemetrasenia. Za desať dní sa zem otriasla vyše 6 800-krát.

Našťastie zatiaľ nespôsobili väčšie škody, zranenia ani straty na životoch, lenže frekventovaná seizmická aktivita začala z malebného ostrova vyháňať množstvo turistov i miestnych obyvateľov. Medzi nimi bola aj Slovenka Veronika Karáčová (41) z Moravského Svätého Jána (okr. Senica). Zbalila kufre a s deťmi Sebastianom, Malvinou a s manželom Kostasom sa pobrali do Atén.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Západ slnka na Santorini instragram versus realita
    Zdroj: Youtube

    Slovenka žije na Santorine vyše 10 rokov a s manželom prevádzkujú hostel Caveland. Jej muž okrem toho pracuje ako sprievodca a ona je lektorkou jogy. Grécky ostrov si zamilovali, no tisícky otrasov pôdy ich odtiaľ vyhnali.

    „Zemetrasenia sa začali 26. januára, odvtedy sa podľa miestnych médií zem triasla už 6 800-krát. My sme zvyknutí, že párkrát za rok ostrovom zatrasie, nie je to nič výnimočné, ale toto už je priveľa. Začalo sa to v sobotu, keď bolo cítiť dva otrasy. V nedeľu ráno okolo siedmej sme sa zobudili na mierny otras a následne to pokračovalo niekedy dvakrát za pol hodiny, inokedy po dvoch minútach,“ rozhovorila sa Veronika, ktorá opísala, ako vyzerá peklo v raji.

    Ostrov Santorini totiž vznikol masívnou sopečnou činnosťou a už raz to tam vyzeralo, akoby sa otvorili brány pekelné... Polovica z ostrova sa prepadla, keď okolo roku 1 600 pred n. l. nastal pravdepodobne jeden z najsilnejších sopečných výbuchov. Centrálna časť bola zničená a z ostrova sa zachovala len obvodová línia, obklopujúca až 400 metrov hlbokú kalderu.

    Súvisiace