Pripomíname si 145 rokov od narodenia Milana Rastislava Štefánika: Získajte oficiálnu výročnú razbu ZADARMO
4. 3. 2025, 7:00 (aktualizované: 4. 3. 2025, 8:34)

Zdroj: Moja Mincovňa.sk
Astronóm, politik či pilot. Milan Rastislav Štefánik sa počas života venoval toľkým povolaniam, že je ťažké jednoznačne určiť, ktorý profil ho najviac vystihuje. Jedno je však isté - tento rok si pripomíname 145. výročie narodenia človeka, ktorého pozná každý Slovák.

Zdroj: Moja Mincovňa.sk

Zdroj: Michal Hanko

Zdroj: nmh
Galéria k článku
Od myjavských kopaníc k spoznávaniu sveta
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v početnej rodine evanjelického farára v obci Košariská. Predstavy jeho budúcnosti sa výrazne líšili od tých, ktoré si pre svojho Milana vysníval jeho otec. Mladého voľnomyšlienkára to viac ťahalo do sveta – a k hviezdam.
Vášeň pre astronómiu Štefánika v roku 1904 priviedla do Paríža, kde sa uplatnil ako astronóm u profesora Janssena v hvezdárni v Meudone. Počas svojej vedeckej kariéry podnikol množstvo výskumných ciest, ktorými rozvíjal aj poznatky v rámci meteorológie. Na ostrove Tahiti strávil desať mesiacov a v tomto pozemskom raji sa plánoval aj usadiť. Pozoroval tu prelet Halleyho kométy, založil observatórium, mapoval okolité súostrovia a ako vášnivý fotograf zachytával domorodcov a prírodu.
Úspechy na bojovom aj politickom fronte
Získané vedecké skúsenosti zúročil v prvej svetovej vojne. Napriek srdcovým a žalúdočným problémom sa stal vojenským letcom a zúčastnil sa na niekoľkých bojových misiách na západnom aj východnom fronte. V priebehu tri a pol roka urobil závratnú vojenskú kariéru, keď sa z radového vojaka vypracoval na francúzskeho brigádneho generála.
„Za najvýznamnejší Štefánikov prínos sa považuje jeho úloha diplomata a politika, ktorý sa spolu s Masarykom a Benešom zaslúžil o vznik Československej republiky. Ako legionár významne prispel k zorganizovaniu zahraničného odboja − československých légií,“ pripomína Libor Veselý, riaditeľ spoločnosti Tatra mincovňa. Aj vďaka jeho schopnosti rozvíjať a udržiavať medzinárodné vzťahy veľmoci Dohody uznali vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, v ktorom zastával funkciu prvého ministra vojny. 28. októbra 1918 bola oficiálne vyhlásená Československá republika a vízia sa stala realitou.
Odišiel priskoro, no jeho odkaz je večný
„Teda Česi a Slováci sú konečne slobodní. Som spokojný sám so sebou. Mohol by som pokojne zomrieť,“ vyhlásil Štefánik, akoby niekde v hĺbke duše cítil, že jeho osud osloboditeľa sa naplnil. Zahynul 4. mája 1919 počas pristávacieho manévra neďaleko Ivanky pri Bratislave. Okolnosti leteckej havárie sú dodnes predmetom špekulácií a rôznych teórií, ktoré sú súčasťou Štefánikovej legendy.
Neobyčajné schopnosti Milana Rastislava Štefánika dodnes inšpirujú nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. „Raz Štefánika vnímame ako zapáleného vedca, ktorý napriek podlomenému zdraviu precestoval celý svet, inokedy ako šarmantného leva parížskych salónov a zvodcu žien alebo ako vizionára a odhodlaného bojovníka za myšlienku spoločného štátu,“ popisuje Štefánika riaditeľ spoločnosti Moja mincovňa SK Luboš Krčil. Jeho záľuby boli ešte pestrejšie − zaujímal sa o umenie, literatúru, fotografovanie, numizmatiku, hudbu, kúzelníctvo, rád hral šach, tancoval či varil. Bol tiež prvým Slovákom, ktorý vystúpil na Mont Blanc. Jeho odvaha nám pripomína, že hlad po vedomostiach a poznaní sa snúbi s dosiahnutím veľkých vecí.
Získajte ZADARMO exkluzívnu razbu k 145. výročiu narodenia Milana Rastislava Štefánika
Oficiálnu výročnú razbu k 145. výročiu narodenia Milana Rastislava Štefánika môžete získať ZADARMO iba za cenu poštovného a balného vo výške 4,99 €. Dostať sa k nej viete exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Moja mincovňa SK, výhradného distribútora Tatra mincovne v Slovenskej republike, na stránke www.stefanikvyrocie.sk alebo na telefónnom čísle 02 9999 0990.
Autor: Špeciálny projekt