Monochoriálne dvojičky zdieľajú spoločný krvný obeh, čo môže viesť k závažným komplikáciám, pri ktorých sa môže jedno z dvojčiat stať silnejším ako druhé, a to ohroziť na živote. „Bolo to veľa preplakaných hodín,“ priznáva mamička Lucia deň, keď sa o ochorení detí dozvedela.
Unikátna operácia predstavovala nádej, ako držať svojich, už vtedy milovaných, chlapčekov v náručí. Mala byť prvá, ktorá takúto operáciu mala na Slovensku absolvovať. Podľa lekárov z Nemocnice Bory v Bratislave bolo nevyhnutné v tomto prípade zasiahnuť v 23. týždni tehotenstva. Klinický líder úseku Žena a dieťa Mikuláš Redecha vysvetlil, čo sa s bábätkami v brušku dialo.
„Detičky majú spoločné krvné riečište cez placentu. Jeden je vždy silnejší ako druhý. Máme dve pumpy - dve srdcia, ktoré pumpujú krv cez rovnaký obeh spojený placentou. Ten silnejší má krvi paradoxne menej, pretože ho pretláča do toho slabšieho. Slabší chlapček v tomto prípade má krvi zrazu veľa, ale jeho srdiečko to nestačí pretláčať, čiže je tam tlaková nerovnováha,“ opísal v skratke syndróm Redecha.
Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>