Divoké oslavy, masky a pohreb basy: Ako vyzerali fašiangy našich predkov?!
15. 2. 2025, 16:30

Zdroj: nova bystrica
Fašiangy sú obdobím veselosti, hodovania a tradičných masiek, ktorých korene siahajú hlboko do histórie. Kedysi slúžili na odháňanie zlých duchov, dnes sú skôr súčasťou folklórnych slávností a zábavy.
Zdroj: istock
Zdroj: nova bystrica
Zdroj: anc
Galéria k článku
Ako sa tieto zvyky zmenili a či pretrvajú aj v budúcnosti, sme sa pýtali etnologičky Kataríny Nádaskej. A navyše, prezradíme, kde sa koná 5 najznámejších karnevalov sveta. Názov fašiangy pochádza zo staronemeckého slova „vast-schane“, čo znamená posledný nápoj pred pôstom.
Toto obdobie spája minulosť so súčasnosťou. Je to čas veselosti, hodovania a masiek, ktorý má korene hlboko v histórii. „Pôvod masiek je veľmi starý, už u starých Slovanov sa používali napríklad pri svadobných alebo pohrebných sprievodoch, bolo to preto, že maskované postavy a strašidelné masky mali odpudzovať zlých duchov a démonov,“ vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská. Najstaršie masky boli zoomorfné - zobrazovali zvieratá ako turoňa, medveďa, koňa či kozu.

Zdroj: NČ / ms (anc / Kollárová)
Zinscenovaný pohreb
V súčasnosti môžeme vidieť aj moderné masky inšpirované filmami a rozprávkami. Tieto sviatky sa tradične končili v utorok pred Popolcovou stredou, čo bol posledný deň osláv. Práve vtedy prebiehali tzv. ostatky - posledná veľká tancovačka pred pôstom, ktorá vrcholila rituálom pochovávania basy.
„Dievčatá ju oplakávali - hrali rolu plačiek a mládenci boli preoblečení za kňaza a miništrantov,“ hovorí etnologička. Počas 40-dňového pôstu sa v minulosti nekonali žiadne zábavy, svadby - basa na 40 dní zmĺkla.
Okrem fašiangových obchôdzok sa kedysi robili aj svadby, išlo o čas, keď sa uzatváralo najviac svadieb a bolo najviac zabíjačiek. „Dnes je to niečo, na čo už nie sme zvyknutí a termíny svadieb sú rôznorodé,“ dodáva Nádaská.
Na ďalšej strane nájdete najznámejšie karnevaly sveta→