Barbora sa bola prejsť pri jazere v Bratislave, odniesla si odtiaľ umelecké diela: Takto ICH nemá možnosť vidieť hocikto!
21. 2. 2025, 14:29

Zdroj: Barbora Gábrišová
Barbora sa venuje fotografovaniu prírody. Z obyčajného momentu dokáže urobiť umelecké dielo. To sa stalo aj pri fotení snežienok pri Veľkom Draždiaku.
Zdroj: Barbora Gábrišová
Zdroj: Barbora Gábrišová
Zdroj: Barbora Gábrišová
Galéria k článku
Barbora sa nám ozvala do redakcie Nového Času a predstavila svoju prácu za objektívom fotoaparátu. Keď si prečítala článok o posloch jari pri Veľkom Draždiaku, pomyslela na to, že v rovnakom čase bola pri tomto jazere v Bratislave fotografovať snežienky. Tie totiž tohto roku vystrčili svoje hlávky opäť zavčasu.
Barbora sa bola prejsť pri jazere v Bratislave, odniesla si odtiaľ umelecké diela: Takto ICH nemá možnosť vidieť hocikto!
Pozrieť galériu k článku"Primárne sa venujem fotografii divoko žijúcich zvierat a vtáctva. Sekundárne prírode ako takej. A teda, ak je čas kvitnutia zaujímavých druhov kvetov, najmä zákonom chránených, rada sa v jarnom období nachvíľu zastavím aj pri týchto vzácnych krásach prírody. V podobe makrofotografie sa však výlučne venujem len kvetom," vysvetlila nám fotografka.
Hoci sa zdá, že ide o obyčajný moment v prírode, Barbora to so svojím fotoaparátom pretvorí na hotový zážitok. Využíva totiž hru prirodzeného svetla. Ak ste doteraz počuli iba o sile zlatej hodinky pri západe slnka, alebo východe slnka fotografka vysvetlila, že aj modrá hodinka dodáva fotografiám šmrnc.
Veronika Šandorová fotografka domácich miláčikov

Zdroj: NČ / ms
"Modrá hodina je čas a charakter osvetlenia, ktorý nasleduje po zlatej hodine. V našej zemepisnej šírke trvá približne 60 minút. Ráno tento dvojhodinový magický čas svetla platí v opačnom poradí," povedala Barbora, ktorá snežienky nafotila aj počas modrej hodinky.
Fotografka prezradila, prečo sa vybrala zachytiť práve snežienky. "Mám rada všetky druhy kvetov. Osobitne snežienky jarné a poniklece. Snežienky jarné pre ich nežný zjav a fascinujúcu odolnosť pred snehom a mrazmi. Z látkovej premeny sú schopné hromadiť teplo, a tak zohriať svoj bezprostredný okolitý svet až na 10 °C. Vďaka tomu prežívajú a kvitnú aj napriek tomu, že ich pokryje snehová pokrývka, alebo zastihne mráz. No nie je táto skutočnosť dostatočným dôvodom na ich fotografovanie?" Rozplýva sa Barbora, ktorá okrem fotografovania prírody občas zabŕdne aj do astrofotografie. Rada fotí kométu, či polárnu žiaru.
Autor: © Nový Čas, dus