Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.02.2025 10:40 | Správy | Zahraničné správy

Policajný ZÁSAH v nemocnici v Prahe: Zadržali niekoľko ľudí vrátane riaditeľa! Korupcia za vyše 100 miliónov?

Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol. Podľa médií zadržali asi 20 ľudí, medzi nimi aj riaditeľa nemocnice Miloslava Ludvíka. Zásah podľa servera Odkryto.cz súvisí so stavebnými zákazkami, jedna z nich sa týka európskych dotácií. Prípad je pod dozorom Úradu európskeho verejného žalobcu (EPPO), informuje spravodajkyňa TASR.

Česká polícia po zásahu v pražskej Fakultnej nemocnici Motol obvinila 16 ľudí z poškodenia finančných záujmov EÚ, dotačného podvodu, prijatia úplatku, podplatenia, nepriameho úplatkárstva a legalizácie výnosov z trestnej činnosti. Hlavným podozrivým hrozí až 12-ročné väzenie. Na webe polície to v pondelok uviedol hovorca Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej, informuje spravodajkyňa TASR.

Polícia začala skupinu osôb podozrivú z korupcie v oblasti verejných zákaziek vo FN Motol preverovať v roku 2023. "Podozrivé osoby podľa zistení detektívov mali systematicky parazitovať na verejných zákazkách tým spôsobom, že za možnosť realizácie verejných zákaziek požadovali neoprávnené finančné plnenie, pri ktorom následne zakrývali jeho pôvod," opísal Ibehej.

Korupcia sa podľa polície týkala aj projektov financovaných alebo spolufinancovaných z rozpočtu EÚ v celkovej hodnote presahujúcej štyri miliardy korún (približne 160 miliónov eur).

Podľa servera Odkryto.cz polícia preveruje niekoľko firiem vrátane spoločnosti Geosan Group, ktorá v motolskej nemocnici rekonštruovala takzvaný Modrý pavilón. Web uviedol, že medzi zadržanými je aj riaditeľ nemocnice Miloslav Ludvík, šéf Českej únie športu Miroslav Jansta či námestník FN Motol Pavel Budinský.

Jansta podľa Odkryto.cz dvojici nemocničných manažérov pomáhal okrem iného s praním peňazí, išlo údajne o 60 miliónov korún (približne 2,4 milióna eur). Podotkol, že sa to snažili urobiť čo najďalej od dosahu českej polície predajom podielu spoločnosti v africkom Benine.

Polícia nezasahovala len v Motole, celkom urobila 46 domových prehliadok a prehliadok ďalších priestorov, kde zaisťovala dôkazy. Na úkonoch sa podľa Ibeheja podieľalo 350 policajtov z NCOZ a tiež ďalšie útvary. Zadržali 22 ľudí a následne obvinili 16 z nich. V prípade právoplatného rozsudku hrozí hlavným podozrivým až 12-ročné väzenie. Prípad je pod dozorom Úradu európskeho verejného žalobcu (EPPO).

späť
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Jedna osoba zahynula a 340 000 domácností v Poľsku postihli výpadky elektriny v dôsledku víchrice, ktorá krajinu zasiahla vo štvrtok (ilustračné foto)
Jarné počasie si z nás spraví PRVOAPRÍLOVÝ žart: SHMÚ upozorňuje na výstrahu pred...
Tatiana zoštíhľujúce procedúry odmietla.
Porotkyňa šou Let’s Dance Tatiana Drexler POCHUDLA: Čo je za stratou jej kíl?!
Ombudsman SR Róbert Dobrovodský.
Vláda by mala OKAMŽITE reagovať: Progresívne Slovensko apeluje na správu ombudsmana
Dezinfekčný brod na hraničnom priechode Drietoma - Starý Hrozenkov na hranici s Českou republikou.
Česko sprísňuje opatrenia proti slintačke a krívačke: Zákaz dovozu slovenských výrobkov!
Tehotná partnerka dovolila Neymarovi sex s inou ženou.
Foto
Neymarov večierok má dohru: Partnerka mu dovolila neveru, ale toto je úplne cez čiaru!
Oporou jej je manžel Peter.
Czoborová o svojej láske Petrovi: Strach z vekového rozdielu je hlúposť! Jasný ODKAZ ženám
(ilustračná foto)
Menia sa kritériá fyzickej zdatnosti pre uchádzačov do PZ: TOTO je dôvod
Volodymyr Zelenskyj
Zelenskyj zverejnil majetkové priznanie: Pozrite sa, koľko zarobila jeho rodina za minulý rok!
Požiar auta a fasády rodinného domu v Galante spôsobil škodu 180.000 eur.
Foto
Požiar auta a fasády v Galante: Hrôzostrašné FOTO! Škody sú obrovské
Minister vnútra odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta
Fínsky prezident kritizoval Slovensko, Šutaj Eštok ostro odpovedá! Aha, čo mu odkázal
(ilustračné foto)
Ponuka, z ktorej mrazí: Primátorovi Belickému sa vyhrážali smrťou! Podáva trestné oznámenie
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský
Mimoriadna správa odhaľuje porušenia zo strany polície: Kto bude strážiť strážcov?