Výstavou sprevádza aj odborný pracovník Martin Pizňák. „Vystavujeme bežné i raritné orchidey. Niektoré sú terestrické. To znamená, že rastú zo zeme. Väčšina je však epifytická, a tie v domovine rastú v konároch stromov. Snažíme sa ukazovať, ako by to mohlo vyzerať, a že nie všetky orchidey sa musia pestovať len v kvetináči, ale môžu byť prípadne aj voľne zavesené,“ povedal Martin, ktorý prezradil, že výstavu chystali deväť dní.
„Prvýkrát napríklad vystavujeme orchideu vanda so slivkovou farbou. Tento druh orchidey pestujeme aj v krikľavoružovej či klasickej fialovej, tento odtieň je však rarita. Vandy pochádzajú z Juhovýchodnej Ázie a Novej Guiney,“ priblížil znalec, ktorý upozornil aj na orchideu Dendrobium Berry Oda. „Tá má príjemnú vôňu. Je to výnimočné, lebo väčšina orchideí, s ktorými sa u nás môžete stretnúť, nevonia,“ ozrejmil Martin.
Majú aj vanilku
Podľa sprievodcu je veľmi zaujímavý aj druh pescatoria. „Na ňom je zvláštne, že na prvý pohľad to je len zhluk listov. Kvitne nenápadne pri koreňoch. A aj keď väčšina orchideí si vytvára stonku, táto rastie jednotlivo a ešte k tomu pod listami,“ vysvetlil expert, podľa ktorého za pozornosť stojí aj črievičkovec, ktorý nie je až taký výnimočný.
Ten, ktorý prezentujú na výstave v botanickej záhrade, sa ale od bežných druhov odlišuje tým, že má výnimočnú tmavú purpurovú farbu a zaujme na prvý pohľad. Orchideou je dokonca aj vanilka. Tú majú na výstave tiež. Na rozdiel od bežných rastlín tohto druhu však ide o lianu. Napríklad na Madagaskare ju pestujú na oporných stĺpoch, ako sa u nás pestuje hrozno. Kvitne len zriedkavo.