Prekvapivé odhalenie o správaní myší: Takto si vedia zachrániť život! Hlodavce predviedli ukážkovú prvú pomoc
26. 2. 2025, 2:00

Zdroj: University of Southern California
Malí, ale šikovní! Občas má človek pocit, že zvieratá majú v sebe viac citu ako ľudia. Neveríte? Americkí a čínski vedci vás iste presvedčia o opaku.
V núdzových situáciách ľudia podľa odborníkov zvyčajne konajú inštinktívne, čo sa prvej pomoci týka. Dovedna však nebolo jasné, či podobné správanie prirodzene prejavujú i zvieratá, keď majú pred sebou svojho rovesníka v bezvedomí.
Na objasnenie tejto záhady sa pozreli vedci z univerzít v Kalifornii a v Číne. Tí rozdelili laboratórne myši do párov. Niektoré z nich už dlhšie poznali svojho partnera. V každej klietke bola jedna myš anestetizovaná a tá druhá nie, pričom vedci ich 13 minút pozorovali. V priemere myši pri vedomí strávili asi 47 percent času interakciou s partnerom v bezvedomí.
„Začínajú čuchaním, potom olizovaním a potom s veľmi intenzívnou alebo fyzickou interakciou,“ prezradil spoluautor štúdie Li Zhang pre New Scientist. „Naozaj otvárajú papuľu toho zvieraťa a vyťahujú mu jazyk,“ dodal. Hlodavce potiahli partnera za jazyk vo viac ako 50 % prípadov. Tieto viac fyzické interakcie zahŕňali aj olizovanie očí a hryzenie oblasti úst.

Ako sa dalo čakať, myši strávili viac času starostlivosťou o partnera v bezvedomí, ak ho už poznali. Zhang a jeho kolegovia zistili, že správanie bolo poháňané aktiváciou prospešného hormónu v mozgu nazývaného oxytocín, ktorý je známy ako hormón lásky.
Domnievajú sa, že toto správanie je skôr vrodené ako naučené, pretože testované zvieratá mali 2 až 3 mesiace a predtým sa s týmto správaním nestretli.
Autor: ktt, Nový Čas