Reklama

V Lučenci bude zelenšie: Aha koľko stromov vysadili

V Lučenci bude zelenšie: Aha koľko stromov vysadili

Zdroj: Getty/Schlegelpictures

Reklama

Mesto Lučenec v roku 2024 vysadilo v rôznych lokalitách spolu 345 stromov. Výsadba bola realizovaná v rámci zelených projektov, revitalizácií verejných priestranstiev i ako povinnosť náhradnej výsadby po vykonaných výruboch. Samospráva o tom informovala na svojej oficiálnej webovej stránke.

Najviac stromov bolo počas vlaňajška vysadených v areáli novej krytej plavárne, kde v rámci úpravy okolia pribudlo 110 tují a štyri ďalšie okrasné dreviny. "Vďaka úspešnému projektu mesto získalo financie vo výške takmer 48.000 eur na revitalizáciu zelene na Ulici M. Rázusa, kde bolo vysadených 77 kusov okrasnej hrušky," dodala radnica.

Nové stromy pribudli aj v mestských ovocných sadoch, kde bola vďaka grantu vysadená alej rôznych druhov sliviek. Deväť nových stromov pribudlo v rámci projektu revitalizácie aj na Kubínyiho námestí. Ďalšie stromy boli vysadené v centre mesta, v mestskom parku a pri verejných inštitúciách.

Ovocinár radí, ako pripraviť výsadbovú jamu pre ovocný strom

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ovocinár radí, ako pripraviť výsadbovú jamu pre ovocný strom
    Zdroj: Záhradkár / Lea Lejla Marušincová

    "Najčastejšie druhy drevín, ktoré vysádzame do mestského prostredia a poskytujú najširšiu škálu ekosystémových funkcií pre obyvateľstvo, sú listnaté stromy, ako napríklad hrab, lipa, javor, jaseň, čerešňa japonská alebo aj gaštan jedlý. K najfrekventovanejším vysádzaným kríkom patrí ibištek sýrsky a dráč thunbergov," priblížila samospráva.

    V roku 2024 mesto na svojom území na základe udelených povolení od okresného úradu vyrúbalo 123 kusov drevín. Stromy boli odstránené na základe žiadostí obyvateľov či po pravidelných kontrolách verejných priestranstiev. Dôvodom bol najmä zlý zdravotný stav stromov, úplné vyschnutie drevín či veľké napadnutie chorobami a hubovými ochoreniami. "K výrubu sa pristúpilo len v tých prípadoch, kde nebolo možné danú drevinu zachrániť. Niekoľko drevín sa muselo vypíliť vplyvom veľkého poškodenia poveternostnými vplyvmi," dodala samospráva.

    Autor: TASR

    Súvisiace