Reklama

Zákaz mobilov na slovenských školách: Aký to má dopad na žiakov? Učitelia sa zhodli v jednej veci

Zákaz mobilov na slovenských školách: Aký to má dopad na žiakov? Učitelia sa zhodli v jednej veci

Zdroj: istock

Reklama

Zavedenie nových pravidiel týkajúcich sa používania mobilných telefónov v detvianskych školách prinieslo rôzne reakcie. Väčšina žiakov ich však rešpektuje a školy sa snažia nájsť riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým stranám. TASR o tom informoval hovorca mesta Detva Milan Suja.

Riaditeľka Základnej školy s materskou školou Alexandra Vagača Margita Gajdošová uviedla, že používanie mobilov majú upravené školským poriadkom. Prvý stupeň má zakázané využívať vlastné komunikačné prostriedky. Starší môžu mať mobil odložený vo vlastnej skrinke alebo vypnutý v taške. So súhlasom učiteľa ho môžu použiť na vyučovaní. Riaditeľka dodala, že žiaci nové pravidlá rešpektujú. V prípade nedovoleného použitia telefónu im hrozí znížená známka zo správania.

V Základnej škole Júliusa Juraja Thurzu zaviedli od januára plošný zákaz používania mobilov pre prvý stupeň. Žiaci ich majú počas dňa vypnuté a odložené v taškách. Riaditeľ Bohuslav Ilavský povedal, že je ešte skoro hodnotiť dosah tohto zákazu. Môže pomôcť zlepšiť atmosféru v škole, zároveň však môže vyvolať odpor u starších žiakov a sťažiť prístup k digitálnym zdrojom. Ako optimálne riešenie vidí riaditeľ kompromis, napríklad povolenie mobilov len na vzdelávanie.

Mikloško Včas STOP MOBILOM NA ŠKOLÁCH - Prečo ho odborníci nazývajú digitálnym heroínom?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    STOP MOBILOM NA ŠKOLÁCH - Prečo ho odborníci nazývajú digitálnym heroínom?

    Prvý stupeň v Základnej škole na Kukučínovej ulici má zakázané používať telefóny a iné zariadenia počas vyučovania. Pre druhý stupeň platí zákaz s výnimkou, ak použitie mobilu povolí učiteľ na učenie. Riaditeľka Jana Krnáčová reagovala, že žiaci zákaz porušujú len sporadicky. V takýchto prípadoch ich upozornia a informujú rodičom. Pozitívom podľa nej je, že spolužiaci počas prestávok viac komunikujú a pripravujú sa na výučbu.

    Základná škola na ulici Obrancov mieru kúpila dve veľké skrine s priehradkami, kde si deti ráno pod dohľadom učiteľa odkladajú telefóny. Na konci dňa si ich preberajú späť. Skrinky sú počas vyučovania zamknuté a pod kamerovým systémom. Riaditeľka Radoslava Búdová zdôraznila, že žiaci začali medzi sebou viac komunikovať, čo vníma ako veľké pozitívum. Taktiež sú počas výučby viac koncentrovaní.

    Autor: TASR

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace