Aktualizované
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič dnes pochválil svoje pôsobenie počas troch rokov vo funkcii. Podľa vlastných slov prispel k pokojnému demokratickému vývoju a k dobrému renomé Slovenska v zahraničí. Potvrdil, že v roku 2009 by mal záujem kandidovať na post hlavy štátu aj po druhýkrát.
"Dnes môžem s hrdosťou skonštatovať, že Slovenská republika aj mojimi iniciatívami dosiahla na medzinárodnom poli postavenie rešpektovaného partnera," povedal
Gašparovič novinárom v záhrade prezidentského paláca.
Gašparovičovi, ktorý pred viac ako troma rokmi porazil v prezidentských voľbách svojho bývalého straníckeho šéfa v HZDS Vladimíra Mečiara, v posledných mesiacoch klesala popularita. Zatiaľ čo ešte v marci bol podľa ankety ÚVVM s dôverou 14,4 percenta na druhom mieste za premiérom Robertom Ficom, v máji klesol na štvrtú priečku s deviatimi percentami.
"
Gašparovič týmto vystúpením začal kampaň pred prezidentskými voľbami," povedal ČTK politológ Peter Horváth z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Podľa neho je to aj reakciou na to, že o podporu na funkciu prezidenta sa prihlásil aj Mečiar na sobotňajšom sneme ĽS-HZDS.
Bývalý predseda parlamentu za HZDS už skôr tento týždeň povedal, že by mohol kandidovať aj na druhé päťročné funkčné obdobie. Podmienil to však bližšie nespresnenou podporou občanov a "relevantnou" podporou politických strán. V minulých voľbách sa
Gašparovič opieral o mimoparlamentné Hnutie za demokraciu, ktoré založil. Pred hlasovaním ho podporil aj Smer a nacionalistické strany.
Prezident dnes okrem iného zdôraznil svoje pôsobenie počas koaličných kríz za predošlej vlády premiéra Mikuláša Dzurindu a obhajoval výsledok vlaňajších volieb, po ktorých zostavil vládu víťazný Ficov Smer-SD so Slovenskou národnou stranou a Mečiarovou ĽS-HZDS.
Gašparovič potvrdil, že má bližšie k skôr ľavicovo zameranej Ficovej vláde ako k predošlému pravicovému kabinetu. Vlaňajšími parlamentnými voľbami a rýchlym zostavením vlády, ktorej zloženie vyvolalo kritiku v zahraničí najmä pre údajný nacionalizmus SNS, podľa neho Slovensko dokázalo, že má štandardnú demokraciu. Slovensko označil za krajinu so stabilným demokratickým systémom, vysokým ekonomickým rastom a transparentnou zahraničnou politikou.
Uplynulé tri roky
Gašparovič nemal výraznejšie spory s ostatnými politikmi. Medzi ojedinelé patril jeho odmietavý postoj k nominácii bývalého štátneho tajomník ministerstva financií Vladimíra Tvarošku na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska, ktorého navrhla Dzurindova vláda.