Podľa jeho výsledkov bolo v roku 2005 rizikom chudoby na Slovensku ohrozených 11,6 % obyvateľov, kým rok predtým to bolo 13,3 % obyvateľov. Hranica chudoby bola pritom podľa jednotnej metodiky programu určená ako 60 % mediánu ekvivalentného disponibilného príjmu, čo pre rok 2005 znamenalo sumu 6 395 Sk. Hranica chudoby sa tak oproti roku 2004 zvýšila o 731 Sk.
Ako ďalej informovali predstavitelia ŠÚ SR na štvrtkovej tlačovej konferencii, z hľadiska vekových skupín sú najviac ohrozené deti a naopak najmenej osoby vo veku od 50 do 64 rokov. Kým v skupine do 15 rokov bolo v roku 2005 pod hranicou chudoby 16,6 % obyvateľov, vo vekovej skupine od 50 do 64 rokov to bolo len 7,7 % ľudí. Podľa základných typov ekonomickej aktivity boli v sledovanom období najviac ohrození chudobou nezamestnaní, a to najmä muži, z ktorých je chudobou ohrozený takmer každý druhý. Podľa typu domácností je najväčšie riziko chudoby v domácnostiach s jedným rodičom a jedným dieťaťom, kde miera rizika v roku 2005 dosiahla až 28,8 %.
Napriek poklesu percenta obyvateľov ohrozených chudobou však prieskum preukázal, že rozdiely v príjmoch sa na Slovensku naďalej zvyšujú. Miera príjmovej nerovnosti sa totiž podľa ŠÚ zvýšila z 26,2 % v roku 2004 na 28 % v roku 2005. Podľa výsledkov pritom priemerná výška príjmu na člena domácnosti v SR medziročne vzrástla o 1 900 Sk na 12 300 Sk v roku 2005. Napriek pozitívnemu vývoju príjmov domácností však pretrvávala vysoká sústredenosť príjmov okolo priemerných hodnôt, s väčším počtom domácností, ktoré majú príjem pod priemerom.
Nadpriemerné príjmy boli pritom opäť v domácnostiach v Bratislavskom kraji, kde viac ako polovica domácností mala mesačný disponibilný príjem na osobu vyšší ako 12 tis. Sk, v ostatných krajoch sa táto hranica pohybovala v rozpätí od 9 do 11 tis. Sk. V priemere na Slovenskú republiku bolo 10 % domácností s najnižšími príjmami pod hranicou 6 tis. Sk mesačne na osobu. Najväčší podiel tejto nízkopríjmovej skupiny evidovali v Prešovskom kraji, kde predstavoval 13,5 % a v Nitrianskom kraji 12,5 %. Naopak, v Bratislavskom kraji bol podiel domácností s príjmom menším ako 6 tis. Sk mesačne na osobu iba 7,7 %.
Zber dát pre prieskum EU SILC 2006 sa uskutočnil v apríli minulého roku v 306 obciach po celom Slovensku, v ktorých sa vyzbierali dáta z 5 015 domácností s 15 147 členmi. Porovnanie výsledkov prieskumu s ostatnými krajinami Európskej únie však zatiaľ nie je možné, keďže ostatné krajiny budú výsledky zverejňovať do konca tohto roka. Podľa Ľudmily Ivančíkovej z odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR však ide o meranie relatívnej chudoby. "Treba si uvedomiť, že chudoba na Slovensku nie je to isté, čo chudoba vo Francúzsku," konštatovala.
Ohrozených chudobou na Slovensku ubúda
BRATISLAVA - Ľudí ohrozených chudobou na Slovensku pomaly ubúda. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu (ŠÚ) SR o príjmoch a životných podmienkach v rámci programu EU SILC 2006.