Ostatné strany si zrejme vyjasnia stanoviská až neskôr, vyplýva zo zistení ČTK.
"Ide o demokratické rozhodnutie; ak je povedzme deväť hlasov za a iba jeden proti, potom stranu prijmeme," povedal ČTK Luca Bader, ktorý má v EDP na starosti prijímanie nových členov. Potvrdil, že v strane pri takých postupoch neexistuje právo veta. Napríklad jeden hlas teda nemôže väčšinu kladných hlasov zvrátiť.
Podľa generálneho sekretára EDP Josefa Broža zvykne vedenie "demokratov" rozhodovať o nových členoch spravidla konsenzom. Šance ĽS-HZDS na členstvo medzitým začali testovať jeho traja poslanci v Európskom parlamente, a to najmä prostredníctvom talianskych členov EDP, povedal.
Podanie prihlášky do EDP avizoval predseda ĽS-HZDS Mečiar na sobotňajšom sneme strany v Nitre. Podľa neho by sa traja europoslanci ĽS-HZDS mali prostredníctvom členstva v EDP začleniť do frakcie Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE), ktorá združuje EDP a združenie liberálnych strán ELDR. Šéf ALDE Graham Watson však vyhlásil, že ĽS-HZDS by musela zmeniť predsedu a vnútorne sa zmeniť.
"Nemôžeme žiadnej strane prikazovať, aby prihlášku do EDP nepodávala," konštatoval Bader, ktorý sa zúčastnil sobotňajšieho snemu ĽS-HZDS. EDP bude podľa neho rozhodovať o ĽS-HZDS vtedy, až bude jej prihláška na stole.
Ostro proti členstvu strany bývalého premiéra Mečiara v EDP vystúpila Cesta změny, ktorú vo vedení združenia stredovo zameraných strán zastupuje jej predseda Jiří Lobkowicz. Podľa neho sa ĽS-HZDS ani jej predseda od doby kontroverzného vládnutia v 90. rokoch nezmenili. HZDS vtedy čelilo kritike opozície a zahraničia za nedemokratické postupy; Slovensko za jeho vlády prechodne zaostalo v integrácii do Európskej únie a NATO.
"Programovo, ani svojím politickým štýlom nie je ĽS-HZDS stranou, ktorá by zdielala rovnaké hodnoty, nebodaj štýl," uviedol v stanovisku Lobkowicz, ktorý je jedným z troch podpredsedov EDP. "S niektorými ľuďmi sa nie je možné stretnúť ani v salóne; nemám to ostatne ani v úmysle," dodal.
Podľa Broža by sa malo o prípadnom členstve ĽS-HZDS rozhodovať predbežne v októbri. Až vtedy si pravdepodobne utvoria názor na Mečiarovu stranu ostatní členovia EDP. Medzi najsilnejších členov EDP patrí francúzska UDF alebo talianska Margherita.
ĽS-HZDS sa v minulosti usilovala o členstvo v európskej frakcii konzervatívne zameraných ľudovcov (EPP). Tomu však bránili slovenské pravicové strany v čele s kresťanskými demokratmi (KDH).
Česká strana nechce ĽS-HZDS v európskej frakcii
BRUSEL - Ak chce vládna ĽS-HZDS uspieť s prihláškou do Európskej demokratickej strany (EDP), bude musieť presvedčiť čo možno najviac z jej siedmich členských strán. Česká mimoparlamentná Cesta změny sa už postavila jednoznačne proti vstupu strany bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.