Rubio na platforme X obvinil ambasádora Ebrahima Rasoola z politiky rasového podnecovania a obvinil ho, že "nenávidí" Ameriku a prezidenta Donalda Trumpa. Vzápätí ho označil za nežiaducu osobu. Bližšie dôvody neuviedol a podrobnosti neposkytol ani rezort diplomacie USA.
Podľa AP nebolo bezprostredne jasné ani to, či sa diplomat v čase prijatia takéhoto rozhodnutia vôbec nachádzal v Spojených štátoch. Rubio príslušné vyhlásenie zverejnil na ceste späť do Washingtonu zo schôdzky ministrov zahraničných vecí skupiny G7 v kanadskom Quebecu.
Rozhodnutie prichádza po tom, čo Trump podpísal exekutívne nariadenie, ktorým obmedzil pomoc USA juhoafrickej vláde. Trump tvrdí, že tzv. Afrikánci, ktorí sú potomkami prevažne holandských koloniálnych osadníkov v Južnej Afrike, sa v JAR stali terčom nového zákona, ktorý údajne tamojšej vláde umožňuje vyvlastniť súkromnú pôdu bielym farmárom. Minulý týždeň Trump vyhlásil, že bieli farmári z Južnej Afriky sú vítaní usadiť sa v Spojených štátoch.
Juhoafrická vláda odmietla, že jej novo prijatý zákon by bol spojený s rasovými otázkami a uviedla, že tvrdenia Trumpa sú skreslené a plné dezinformácií.