Neoblomné rozhodnutie Donalda Trumpa: Žiadne výnimky! Obrovské PROBLÉMY pre USA?
17. 3. 2025, 9:41

Zdroj: TASR/AP
Americký prezident Donald Trump "nemá v úmysle" udeliť výnimky z ciel na dovoz ocele a hliníka. Povedal to v nedeľu (16. 3.) novinárom na palube vládneho lietadla Air Force One. Potvrdil tiež, že recipročné a sektorové clá budú zavedené 2. apríla. Washington tak smeruje k totálnej obchodnej vojne s hlavnými partnermi. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
Trump od nástupu do úradu v januári uvalil clá na viacerých obchodných partnerov. A minulý mesiac zaviedol clá vo výške 25 % na dovoz ocele a hliníka z celého sveta. Očakáva, že tento krok pomôže americkému priemyslu, ale zároveň prispieva k eskalácii obchodnej vojny a rozvíril finančné trhy. To vyvoláva obavy, že jeho plány by mohli dostať najväčšiu svetovú ekonomiku do recesie.
Novinárom na palube Air Force One prezident povedal, že neplánuje robiť výnimky z ciel: "Nie, nemám to v úmysle." A na otázku, či 2. apríla zavedie sektorové a recipročné clá uviedol: "V určitých prípadoch oboje."
Diskusný klub - Tomáš Vepi o hádke Trumpa a Zelenského.

Trump už predtým avizoval, že začiatkom apríla zavedie recipročné clá pre priateľov aj nepriateľov USA. Okrem cieľ na oceľ, hliník a autá, budú podľa neho aj ďalšie, keďže sa chce zamerať na viac produktov a obchodných partnerov. "2. apríl bude pre našu krajinu oslobodzujúcim dňom," vyhlásil. "Do našej krajiny už prišli miliardy dolárov a veľké peniaze budú prichádzať od 2. apríla," dodal.
Autor: TASR