Republikánska strana, naopak, zmenu privítala a chystá legislatívu zameranú na zrušenie ministerstva. V Senáte má však iba tesnú väčšinu 53 z 100 kresiel a pre svoju snahu potrebuje získať až 60 hlasov, teda aj podporu aspoň siedmich demokratov. Tento cieľ republikánov preto stanica BBC označila za veľmi riskantný, niektoré médiá dokonca za nepravdepodobný.
Sám Trump prezentoval svoj krok ako nevyhnutný na úsporu peňazí a zlepšenie vzdelávacích štandardov v Spojených štátoch, ktoré podľa neho zaostávajú za európskymi a čínskymi.
Biely dom tvrdí, že rezort bude pravdepodobne v nejakej forme napokon ďalej fungovať, aby sa zaoberal "kritickými funkciami" vrátane správy pôžičiek a niektorých grantov. Trump však povedal, že tieto funkcie zostanú zachované, ale budú prerozdelené medzi iné úrady a oddelenia.
Trumpova administratíva už minulý týždeň oznámila prepúšťanie približne 1300 zamestnancov ministerstva a obmedzila viaceré programy pod jeho správou. Okrem toho chce tiež redukovať Úrad pre občianske práva a Inštitút vedy a vzdelávania, ktorý zhromažďuje údaje o akademickom pokroku národa.