Tapa slúžila ako základňa sovietskej protivzdušnej obrany do roku 1991, než ju prevzali estónske obranné sily po tom, čo Estónsko znovu získalo nezávislosť. Momentálne tu pôsobia estónski vojaci a ich alianční spojenci, aby zabránili ruskej invázii. Slúži tu i britský kontingent v sile 900 vojakov.
Osobne pozrieť ich prišiel princ William v rámci dvojdňovej návštevy Estónska. Odetý do vojenskej uniformy s odznakom NATO sa pýtal vojakov na ich nasadenie v blízkosti Ruska. Zúčastnil sa i poľného výcviku, pričom nasadol do veže tanku Challenger 2 a do bojového vozidla pechoty Warrior.
„Ak sú kráľovské návštevy o vysielaní posolstva, potom obrázok princa z Walesu v tanku neďaleko hraníc s Ruskom musel byť jedným z najpriamejších,“ komentuje portál BBC. To sa však nepáčilo Kremľu. Vyhrážky Williamovi adresoval Dmitrij Rogozin, bývalý šéf Roskosmu a náčelník elitnej ozbrojenej zložky Rosgvardia priamo podriadenej Vladimirovi Putinovi.
„Je to skvelý cieľ pre mojich pilotov dronov. Ešte sme nevynulovali následníka trónu, nieto tradične nepriateľskú Veľkú Britániu,“ citoval Rogozina portál Mirror.