Ako jazdiť v oblasti s výskytom zveri?
Berte varovné značky „Pozor, zver!“ vážne, znížte rýchlosť a sledujte krajnicu cesty - takto môžete znížiť riziko nehody. Ak to podmienky umožňujú, použitie diaľkových svetiel môže pomôcť skôr spozorovať zver pri ceste. Ak je auto vybavené antikolíznym systémom, určite ho nevypínajte, a keď máte systém nočného videnia, poproste spolujazdca, aby kontroloval situáciu okolo vozidla na displeji.
Keď spozorujete za krajnicou zver, spomaľte a buďte pripravení, že môže skočiť na cestu. Určite sa v tomto prípade vyvarujte použitia klaksóna, vystrašená zver uteká nelogickým smerom. Iba keď zver stojí stŕpnutá na ceste pred autom, je vhodné použiť klaksón na jej odplašenie. Nespoliehajte sa na to, že je zver v bezpečí za zvodidlami, jej atletické schopnosti prekonajú očakávania.
Prečo sú nehody s divou zverou nebezpečné?
Pri zrážke vozidla so zverou pri rýchlosti 50 km/h sa kinetická energia zvieraťa znásobuje, čo vedie k výraznému zvýšeniu sily nárazu. Napríklad srna s hmotnosťou 25 kg pri takejto rýchlosti pôsobí na vozidlo silou zodpovedajúcou približne 625 kg, čo je ekvivalent hmotnosti dospelej kravy. Podobne, diviak vážiaci 120 kg môže pri náraze vyvinúť silu až 3 ton, čo zodpovedá hmotnosti nosorožca.
Obvykle však mimo obce jazdíme skoro dvojnásobnou rýchlosťou. Pri zrážke vozidla so zverou hrá rýchlosť jazdy kľúčovú úlohu v intenzite nárazu. Kinetická energia, ktorá sa pri náraze uvoľňuje, rastie kvadraticky s rýchlosťou. To znamená, že ak zdvojnásobíme rýchlosť, kinetická energia sa zvýši štvornásobne. V takomto prípade je aj zrážka s líškou alebo so zajacom výrazne devastačná.