Post je kvôli vnútorným sporom vládneho trojlístka neobsadený už takmer rok. Ani deň pred zasadnutím by však nikto nedal ruku do ohňa za to, že jediný kandidát Richard Raši (53) kreslo druhého najvyššieho ústavného činiteľa skutočne získa.
Témou sa v pondelok zaoberala aj koaličná rada, jej záver tlmočil premiér Robert Fico: „Dohodli sme sa na všetkých volebných aktoch včítane voľby predsedu NR SR a viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Schválené by mali byť všetky vládne návrhy zákonov, v prvom čítaní aj návrh novelizácie ústavy ako bariéry nezmyselným liberálnym a progresívnym pokusom v základných kultúrno-etických otázkach. Dohodli sme sa aj na postupe pri rokovaní o návrhoch zákonov predložených poslancami koaličných strán. Rokovanie, pomerne krátke, prebehlo v absolútne profesionálnej a konštruktívnej atmosfére.“
Podobne bol naladený aj Richard Raši, už cez víkend hýril v relácii O 5 minút 12 sebavedomím: „Som presvedčený, že vládny nepokoj bol vyriešený. Môžeme povedať, že vládna koalícia disponuje 79 poslancami.“ Na utorkovej schôdzi parlamentu má prebehnúť tajné hlasovanie o poste predsedu NR SR. „Nevidím z hľadiska ukľudnenia situácie, aby tá voľba neprebehla.“ Koaliční partneri podľa neho deklarovali svoje hlasy.
Politológ Radoslav Štefančík je opatrnejší. „Odpovedať na túto otázku je v podmienkach slovenskej politiky, ako uhádnuť výsledok zápasu hokejových mužstiev medzi Slovenskom a Kazachstanom. Papierové ukazovatele hovoria jasnou rečou, ale už sme zažili rôzne prekvapenia,“ povedal pre Nový Čas.
Pokiaľ by Raši neuspel, trojlístok sa podľa neho môže s opozíciou rovno dohodnúť na predčasných voľbách. Upozorňuje na dve mená, ktoré môžu v koalícii spôsobiť trenice: „Andrej Danko ako neriadená strela a urazený šéf strany bez riadneho vplyvu na fungovanie rozhodnutí tých ministerstiev, ktoré má SNS spravovať. Už sme ho raz zažili, ako z ničoho nič vypovedal koaličnú zmluvu.“