Politológ Láštic o ostrom prejave Pellegriniho pri vymenovaní Migaľa: Sklamaný otec, ktorého zradil syn?
26. 3. 2025, 5:00

Zdroj: nmh/Emil Vaško
Koalícia sa vyhla pádu na dno, no naozaj to znamená návrat stability? Politológ Erik Láštic v relácii Nového Času Diskusný klub so Šimonom Žďárskym rozoberá, čo nedávna politická prestavba prinesie vláde Roberta Fica (60). Vyvstáva otázka, či presun rebelov Rudolfa Huliaka (49) a Samuela Migaľa (42) do exekutívy nie je len dočasné riešenie. Kto je skutočným víťazom a kto krízou najviac stratil?

Tí, ktorí boli nelojálni, dostali rezort. Nemôže sa teraz stať, že sa dá dokopy, povedzme, partia troch s tým, že bude žiadať napríklad ministerstvo hospodárstva?
Toto riziko na stole je. Výsledkom krízy je nové preskupenie síl, ktoré znamená návrat k snahe o funkčnú koalíciu. Čo bolo vnútri toho obetované, to už je záležitosť koalície. Myslím, že kríza je formálne zažehnaná, ale či sa 79-ka prejaví v praxi, uvidíme až na schôdzi Národnej rady SR a na tom, či budú mať vládne návrhy zákonov podporu, akú koalícia predpokladá.
Kto je víťazom a kto porazeným?
Víťazom krízy je z hľadiska manažmentu Robert Fico, lebo ten v konečnom dôsledku sprostredkoval dohodu. Porazení sú strana Hlas a jej predseda Šutaj Eštok a Andrej Danko ako predseda SNS. V tom analytickom videu to presne povedal aj predseda vlády. To bolo hádam prvé video za toto volebné obdobie, kde nehovoril o opozícii. Hovoril o svojich koaličných partneroch a v podstate precízne rozdeľoval podiel viny na kríze, ktorú on sám nazval absurdnou. Výsledok je, že traja poslanci, ktorí boli potenciálne problematickí, sa presúvajú do exekutívy. Je vysoká šanca, že budú nahradení aspoň dočasne lojálnejšími poslancami. Ukazuje to, že Fico je ochotný udržať si moc za vyššiu cenu, než to kedykoľvek robil.
Ako na túto krízu doplatil Andrej Danko?
Ak máme hľadať pôvod tohto sporu, jeden z nich je Andrej Danko a jeho snaha zaujať pozíciu predsedu Národnej rady SR. On s tým začal pred letom a výsledkom je, že nemá oficiálne žiadne ministerstvo a musí strpieť na koaličnej rade ľudí, ktorí ho opustili. Takýto precedens sme na Slovensku ešte úplne nemali, že vláda funguje v zostave koaličné strany plus nejakí voľní hráči, ktorí boli momentálne kúpení koalíciou.
Videli sme búrlivé reakcie na pána Migaľa na sociálnych sieťach. Myslíte, že jeho politická budúcnosť je týmto ukončená?
Budúcnosť, či už ministra Migaľa, alebo štátneho tajomníka Šalitroša, je spojená buď s tým, že koalícia dovládne a oni skončia v politike, alebo sa Migaľ pokúsi využiť získanú pozíciu. Nepodceňoval by som schopnosť politikov byť takí sebastrední, že budú hovoriť o tom, že ponúkajú novú alternatívu, založia stranu a zhoria vo voľbách. Ak sa ma pýtate, či to bude budúci subjekt, ktorý zlomí dejiny, tak pochybujem.
Strana
1/2