Závažné ochorenie vám môže obrátiť život naruby: Ak máte tieto PRÍZNAKY, nečakajte a navštívte lekára!
26. 3. 2025, 20:00

Zdroj: istock
Ak ste dnes stretli viac ľudí odetých do fialovej, nemusíte sa čudovať. Je možné, že nosením tejto farby upovedomili na Svetový deň povedomia o epilepsii - Fialový deň, ktorý pripadá na 26. marca. Čo všetko o tejto chorobe vieme a dokážeme jej predchádzať?
Epilepsia je chronické ochorenie mozgu, pri ktorom sa opakovane vyskytujú záchvaty. Na celom svete žije s epilepsiou viac, ako 50 miliónov ľudí. Na Slovensku sme k roku 2023 evidovali približne 68 000 ľudí s aktívnou formou tohto ochorenia. Až 8 000 prípadov predstavujú deti, epilepsia však postihuje všetky vekové kategórie a jej výskyt sa nelíši ani na základe pohlavia, upozorňuje Nemocnica Agel Zvolen.
Kľúčovým príznakom epilepsie sú záchvaty. Záchvaty sú epizódy zmenenej elektrickej aktivity v mozgu a môžu sa veľmi líšiť v závislosti od príslušnej časti mozgu. Môžu spôsobovať stratu vedomia, odpadnutie, nezvyčajné trhavé pohyby, ako aj iné nezvyčajné pocity, vnemy a správanie, informuje portál Health Direct. Záchvaty zvyčajne trvajú 1 až 3 minúty.

Existujú rôzne typy záchvatov. Generalizované záchvaty zahŕňajú celý mozog, a tak je postihnuté celé telo. Fokálne záchvaty zahŕňajú len časť mozgu.
Príčina epilepsie je v polovici prípadov neznáma. Vie sa však, že dôležitú úlohu zohráva genetika, respektíve rodinná anamnéza. Epilepsiu môže spôsobiť aj čokoľvek, čo poškodí mozog, najmä ak je to:
- poranenie hlavy alebo úraz
- mŕtvica alebo krvácanie do mozgu
- infekcia alebo zápal mozgu, napríklad meningitída, encefalitída alebo mozgový absces
- malformácie alebo nádory mozgu
- ochorenia mozgu, napríklad Alzheimerova choroba
- užívanie alkoholu alebo drog
- vysoká alebo nízka hladina cukru v krvi a iné biochemické nerovnováhy
Pre správnu diagnostiku je potrebné navštíviť lekára, hlavne ak:
- je to váš prvý záchvat
- máte opakované záchvaty
- máte záchvaty častejšie, ako je pre vás bežné
- nie ste si istý, či ste mali záchvat
Ako sa toto neurologické ochorenie lieči? Čítajte ďalej >>>