Herec a bývalý narkoman Cinkota: Ako som po prepustení na slobodu prosil o druhú ŠANCU!
31. 3. 2025, 9:00

Zdroj: infografika NMH
Sympatický slovenský herec Dušan Cinkota (54) si v minulosti prešiel náročným obdobím, ktoré ho doviedlo až za väzenské múry. Problémy so zákonom a drogová činnosť ho pred rokmi stiahli na zlé chodníčky, pričom si odsedel niekoľko rokov v base.
Zdroj: anc
Zdroj: infografika NMH
Zdroj: han
Galéria k článku
Už dlhší čas je však umelec nohami opäť pevne na zemi a okrem iných projektov si získal pozornosť divákov aj svojou úlohou v seriáli Sľub. Na minulosť aj po mnohých rokoch spomína s hrôzou.

Zdroj: sis
Cinkota bol v roku 2001 odsúdený za prechovávanie pervitínu na dva roky nepodmienečne a za väzenskými múrmi si odsedel trinásť mesiacov. Lenže koncom mája 2007 ho znovu zatkli pre drogovú trestnú činnosť! Keďže už bol za rovnaký čin trestaný, hrozilo mu desať až pätnásť rokov vo väzení.
Hoci sa snažil väzeniu vyhnúť príbehmi o tom, že je tajný policajt na utajovanej misii, súdy mu neuverili a takmer šesť rokov strávil v base... Prepustili ho z nej v lete 2018.
Odvtedy seká dobrotu, upratal si život a opäť sa plne venuje tvorbe. Minulosť berie ako výstrahu. „Ak mám povedať pravdu, tak neviem, ako sa mi to podarilo rozchodiť. To je od Boha, od duševna. Od ľudí, ktorí ti pomáhajú, ale aj od ľudí, ktorí ti kladú polená pod nohy. Lebo tomu musí nahrať toľko okolností, ktoré neovplyvňuješ... My sme mali obrovské šťastie. Bolo okolo nás kopec tých, ktorí to nezvládli. Kopec ľudí, ktorí to neprežili. Takýmto ľuďom sa nik nevenuje. A práve preto pokladám za dôležité o tom hovoriť,“ povedal Dušan Braňovi Mojsejovi v jeho relácii Záchytka. Po útrapách, ktorými si prešiel kvôli vlastným chybám, už veci vníma viac s nadhľadom. „Som stále presvedčený, že podstata človeka je dobrá. A zlo si musí niekde hľadať, keď ho chce poznať.“
Sú rizikoví
Cinkota poukazuje aj na realitu, ktorá čaká ľudí po opustení väznice. Spoločnosť k nim príliš ústretová nie je. „Je to, ako keby sme si v tomto svete už tú chybu vyčerpali. Hovorí sa, že každý má právo na omyl. Lenže tí omylní, čo už tú chybu spravili, ako keby stratili to právo. Sme v podstate zaradení do rizikovej skupiny. V podstate sme rizikoví pre každého,“ uviedol trpko.