Reklama

Aké sú najlepšie GPS na vystopovanie auta? Na TOTO si dajte pozor

Aké sú najlepšie GPS na vystopovanie auta? Na TOTO si dajte pozor

Zdroj: arab

Reklama

Lokalizátor do auta funguje na princípe príjmu signálov z GPS satelitov, ktoré určujú jeho presnú polohu. Zariadenie je vybavené GSM modulom, cez ktorý pravidelne odosiela získané údaje, ako sú súradnice, rýchlosť a smer do prijímacieho zariadenia, ktorým je väčšinou mobil s príslušnou aplikáciou. Okrem základnej funkcie môže lokalizátor včas identifikovať neštandardné situácie či pokusy o odcudzenie vozidla. 

Rozdelenie lokalizátorov podľa napájania

Podľa napájania rozlišujeme GPS lokalizátory s vlastným zdrojom energie a s možnosťou pripojenia do siete auta. Lokalizátory s vlastnou batériou majú vlastný zdroj energie, ktorý je potrebné pravidelne nabíjať. Ich výhodou je, že ich možno ľahko umiestniť na diskrétnych miestach v aute, čo sťažuje ich odpojenie zlodejom. Nevýhodou je nutnosť pravidelného nabíjania a občasné riziko, že batéria sa vybije, ak sa o ňu nezaujímate včas.

Lokalizátory pripojené na palubnú sieť vozidla čerpajú energiu priamo z autobatérie, čo zaručuje nepretržitý chod bez potreby pravidelného dobíjania. Avšak, keďže sú zapojené do elektrickej inštalácie vozidla, môžu byť pre zlodeja ľahšie vystopovateľné a potenciálne odpojené alebo narušené. Bežné sú lokalizátory do zásuvky OBD-II alebo do 12 V zásuvky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    autobot / transformer Optimus Prime v KovoZoo
    Zdroj: NČ / ms

    Potrebujú aktívnu SIM kartu

    Väčšina komerčne dostupných GPS lokalizátorov používa mobilnú GSM sieť pre prenos dát, a preto vyžadujú aktívnu SIM kartu. Táto SIM karta umožňuje, aby zariadenie v reálnom čase odosielalo informácie o polohe a ďalšie dáta do telefónu prijímateľa (alebo na servery dispečera). Existujú však aj špecializované zariadenia, ktoré využívajú iné technológie, napríklad satelitný prenos, ale tie sú zriedkavejšie a nákladné na prevádzku pre bežného užívateľa. Lokalizátor môže pracovať napríklad v režime kontrola pohybu.

    Stačí, ak sa auto pohne z miesta, kde ste zaparkovali, a vyšle signál v podobe SMS na mobil aj s príslušnými zemepisnými súradnicami. Lepšie aplikácie dokážu tieto súradnice priamo premietnuť do máp. Režim geo-zónovanie dovoľuje zadať ohraničené územie, v ktorom sa auto môže pohybovať, a ak územie opustí, zašle lokalizátor zase informáciu.

    Súvisiace