Reklama

Letná dovolenka? SOI varuje Slovákov: Týmto 10 CESTOVKÁM neverte!

Letná dovolenka? SOI varuje Slovákov: Týmto 10 CESTOVKÁM neverte!

Zdroj: istock

Reklama

Letná sezóna sa blíži a mnohí Slováci už snívajú o oddychu pri mori. No práve v tomto období sa rozmáhajú podvodné praktiky, ktoré môžu z dovolenky snov urobiť nočnú moru. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) preto varuje pred neuváženými nákupmi zájazdov cez internet – najmä v prípadoch, keď sa necháte zlákať neodolateľne výhodnou ponukou od neznámej cestovky.

Anketa

Stali ste sa niekedy obeťou podvodu?

Podvodné stránky často pôsobia dôveryhodne – majú slovenskú doménu ".sk", komunikujú po slovensky a na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o rizikového predajcu. Pravda je však iná: viaceré z týchto subjektov nemajú oprávnenie prevádzkovať cestovnú kanceláriu, ich IČO neexistuje, alebo dokonca zneužívajú meno a identitu známych cestoviek. Navyše sa často objavujú falošné certifikáty, ktoré majú spotrebiteľa presvedčiť o tom, že zájazd je chránený v prípade úpadku – v skutočnosti však žiadna ochrana neexistuje.

Zákazníci sú tak vystavení vysokému riziku, že po zaplatení zájazdu zostanú bez peňazí aj bez dovolenky. Podvodníci operujú rýchlo – stránky fungujú len niekoľko týždňov, no za ten čas dokážu získať nemalé sumy od dôverčivých ľudí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hororová dovolenka v Grécku: Trajekt prišiel blízko brehu a... Hrozivé, čo VZNIKLO!

    Slovenská obchodná inšpekcia preto upozorňuje dovolenkárov, aby si dôkladne zvážili všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa uzatvorenia zmluvných vzťahov a nepodľahli vidine lacnej dovolenky.

    Čo musíte skontrolovať?

    "Spotrebiteľ by si mal ešte pred uzatvorením zmluvy, pred zaplatením, preveriť predávajúceho. V prvom rade musí byť predávajúci na stránke riadne identifikovaný a na základe uvedených údajov, by si mal každý spotrebiteľ zistiť, či je predávajúci zapísaný vo verejných registroch Slovenskej republiky (obchodný register https://www.orsr.sk/ alebo živnostenský register (https://www.zrsr.sk/index), či má v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry," radí SOI, podľa ktorej je každá cestovná kancelária povinná, okrem iného, informovať spotrebiteľa o zabezpečení ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie.

    "V prípade, ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak sprostredkujúca cestovná kancelária alebo cestovná agentúra je povinná uviesť, pre ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva," dodáva inšpekcia.

    Zoznam rizikových cestovných kancelárii si pozrite na druhej strane.

    Súvisiace