Firma Ivana Mendreja totiž prostredníctvom internetového portálu predáva rušičky GSM signálu. Tieto zariadenia sú však v členských štátoch Európskej únie nelegálne. Samotný Mendrej má však pre tento nelegálny biznis veľmi zvláštne vysvetlenie.
Ivan Mendrej, ktorého meno sa nedávno spájalo s krvavou potýčkou na Donovaloch, kde sa pobil s partnerom svojej dcéry Slavomírom Hatinom mladším, má zrejme na krku ďalší problém! Dal sa totiž na podnikanie s predajom rušičiek GSM signálu. Pri otázke Nového Času, či vie, že je to protizákonné, mu spočiatku do reči veľmi nebolo. „Nekomentujem to,“ zareagoval stručne.
Pri upozornení, že tieto nelegálne zariadenia sa môžu zneužiť napríklad aj na vlámanie sa do áut či nehnuteľností, snažil sa predaj rušičiek obhájiť. „Veď to má dosah len meter alebo dva, takáto rušička sa nedá zneužiť. Niektoré firmy to bežne používajú počas rokovaní, aby ich nikto nerušil a neodpočúval. V Bratislave je kopec takýchto miestností, kam sa nedovoláte. Lebo ak sa vám niekto vie dovolať, vie vás aj odpočúvať,“ tvrdil.
Tieto argumenty by však pred zákonom neobstáli. „Uvádzanie rušičiek na trh, ich distribúcia, predaj a prevádzka sú v členských štátoch Európskej únie vrátane Slovenska zakázané. Za porušenie zákonov hrozia pokuty až do výšky niekoľkých stoviek tisíc eur, ktoré im môžu byť udelené viacerými orgánmi štátnej správy,“ povedal Novému Času hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Roman Vavro. Tresty hrozia aj tým, ktorí takéto zariadenia používajú. „Úrad ukladá za nelegálne používanie rušičiek fyzickej osobe pokutu do výšky 1 000 € a v prípade právnickej osoby alebo fyzickej osoby - podnikateľa až do 300 000 €,“ dodal Vavro s tým, že úrad preveruje aj distribúciu a predaj týchto zariadení, na základe čoho preverovaní predajcovia zo svojej ponuky nelegálne zariadenia stiahli. To podľa všetkého bude musieť urobiť aj otec missky.
Ako funguje rušička?
Rušička GSM signálu znemožní mobilu, aby nadviazal spojenie s riadiacou stanicou, cez ktorú sa pristupuje do celej telefónnej siete. „V okruhu niekoľkých metrov zablokuje kanály, na ktorých môže komunikácia prebiehať. Rozsah závisí od signálu operátora na danom mieste a od výkonnosti rušičky,“ vysvetlil Miroslav Vavro z predajne špionážnej techniky. Rušičky sa zvyknú využívať aj pri vlámačkách do áut či bytov. „Zlodeji majú rušičku napojenú na baterkách a môže fungovať aj niekoľko hodín. Nie je tak možné ohlásiť poplach mobilom. Môže zamedziť aj odpočúvaniu cez mobilný telefón,“ dodal Vavro.