Stanica, ktorá má s rozvinutými slnečnými panelmi takmer rozmery futbalového ihriska, bude viditeľná vždy niekoľko minút v krátkych preletoch v čase od 21:30 do polnoci. O časoch preletov informuje internetová stránka www.heavens-above.com.
Dnes bude ISS na Slovensku pozorovateľná dvakrát. Prvý, približne štvorminútový prelet, sa začne 21:58 SELČ na severozápadnom obzore, druhý prelet bude o niečo kratší a začne sa približne o 23:33 takisto na severozápade. Dva prelety so začiatkom 22:19 a 23:54 môžu záujemcovia sledovať aj vo štvrtok, v piatok bude ISS viditeľná iba raz, a to od 22:39. Cez víkend je možné vidieť stanicu nad územím Slovenska dvakrát za večer. V sobotu od 21:25 a 23:00, v nedeľu od 21:45 a 23:21. Začiatok preletu bude vždy na západnom obzore, časy preletov sú podobné pre celé územie Slovenska, odlišovať sa môžu podľa miesta pozorovateľa iba v sekundách.
Stanica, ktorá je tretím najžiarivejším objektom na nočnej oblohe, má šírku so solárnymi panelmi vyše 70 metrov. V súčasnosti ju okrem základnej posádky, ruských astronautov Fjodora Jurčichina a Olega Kotova a americkej astronautky Sunity Williamsovej, obýva aj sedem astronautov amerického raketoplánu Atlantis. Tí priviezli a nainštalovali na stanicu ďalší pár solárnych panelov, ktorý bude v budúcnosti zásobovať elektrickou energiou výskumné moduly orbitálneho komplexu.
Presné údaje o preletoch ISS sú známe približne týždeň dopredu za predpokladu, že ISS nezmení svoju dráhu letu. Pokiaľ kozmonauti so stanicou z akýchkoľvek dôvodov manévrujú, nemusí sa na oblohe v predpokladanom čase objaviť.
Stavba stanice ISS sa začala v novembri roku 1998 vypustením základného modulu ruskej výroby Zarja. V decembri toho istého roku sa k nemu pripojil americký modul Uniti a v roku 2000 modul Zvezda. Stanica je trvalo obývaná od októbra 2000.
Vesmírnu stanicu ISS uvidíme aj zo Slovenska
BANSKÁ BYSTRICA - Až do budúceho štvrtka je možné z územia Slovenska pozorovať medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS (International Space Station), v najbližších dňoch aj s pripojeným raketoplánom Atlantis.