Podľa ministerstiev vnútra a zahraničných vecí zahraničné diplomatické misie takúto jednotku potrebujú pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu vo svete.
Špeciálna jednotka by mala patriť pod ministerstvo vnútra. Tvoriť ju bude desať policajtov vyzbrojených viacerými druhmi strelných zbraní. K jej výbave by mali patriť aj tri granátomety a dve chránené vozidlá. Nasadená by mala byť podľa potreby v nestabilných oblastiach. Počíta sa najmä s ochranou veľvyslanectva v Bagdade a styčného úradu v kosovskej Prištine.
Služby jednotky by v budúcnosti mohol využívať aj úrad zástupcu medzinárodného spoločenstva v Bosne, ktorý bude viesť slovenský diplomat Miroslav Lajčák. Podľa ministerstva zahraničia si totiž ochranu zástupcu na tomto poste zabezpečuje vysielací štát.
Náklady na vybavovanie a prevádzkovanie jednotky na budúci rok podľa oboch ministerstiev dosiahnu približne 78 miliónov korún, v roku 2009 a 2010 by sa mali pohybovať okolo 40 miliónov Sk.
Slovensko už zažilo teroristický útok na svoju misiu v zahraničí. V roku 2005 napadol samovražedný atentátnik veľvyslanectvo v Iraku. Pri útoku utrpel vážne zranenie miestny pracovník ochranky, explózia poškodila aj budovu ambasády. Pracovníčka konzulátu v ukrajinskom Užhorode zas čelila podľa ministerstva násilným útokom miestneho podsvetia.
Vláda vytvorí špeciálnu jednotku na ochranu diplomatov
BRATISLAVA - Niektorých slovenských diplomatov v zahraničí by od polovice budúceho roka mala ochraňovať nová špeciálna policajná jednotka. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválila vláda.