Najnovšie Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) od nového roka stanoví finančné stropy za špeciálne zdravotnícke pomôcky, ktoré budú používať pacienti. Umelé kĺby, kostné náhrady, kardiostimulátory či kanyly bude vyplácať v nižšej sume ako doteraz. Chce tak zamedziť predraženým nákupom nemocníc. Odborník však nad návrhom krúti hlavou.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko si myslí, že nemocnice už teraz nakupujú za nižšie ceny, ako sú stanovené. „Tá cena, do ktorej nás tlačí poisťovňa, je zhruba na úrovni 80 - 90 % nemocníc, ktoré ju už dodržiavajú,“ uviedol. V tom, či budú mať lacnejšie náhrady na pacienta pozitívny vplyv, sa odborníci nezhodujú. Radoslav Herda z občianskeho združenia Slovenský pacient si myslí, že dosah bude značný. „Stanovia si, koľko peňazí na to majú, tam to niekde useknú a ďalší ľudia sa k tomu nedostanú,“ povedal. Konštatuje, že sa to odrazí v dlhších čakacích lehotách na pomôcky a procedúry schvaľovania budú tiež dlhšie.
Potrebné zmeny
Štátna poisťovňa sa bráni, že chce vytvoriť priestor pre efektívne využívanie zdrojov verejného zdravotného poistenia. „Chceme motivovať nemocnice, aby nakupovali čo najefektívnejšie a porovnávali sa medzi sebou,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Eva Ravingerová. Zmena sa podľa nej týka cca 2 300 položiek. „Dnes sa stáva, že jedna nemocnica dokáže nakúpiť konkrétny materiál za 600 eur, čo je jeho úradne určená a zároveň maximálna cena, ale iné nemocnice to dokážu za 400 eur,“ dodáva. Kuriózne je, že rezort zdravotníctva už má v určitých prípadoch na nákup materiálu úradne určené ceny týchto pomôcok. „V súčasnosti situáciu analyzujeme,“ odpovedali. Poisťovňa Dôvera tvrdí, že stačí strop, ktorý stanovuje ministerstvo, Union sa k limitom nevyjadrila.
Stropy chce aj Čislák
Nové pravidlá nezávisle od poisťovní chystá aj rezort zdravotníctva na čele s Viliamom Čislákom. „Zavedieme zverejňovanie, pravidelne aktualizovaných cenových stropov na nákup komodít (napr. energie, lieky, ŠZM, IT, upratovanie, pranie, stravovanie atď.). Aj zdravotníckej techniky. V súčasnosti začíname so zbieraním dát,“ povedala hovorkyňa Martina Šoltésová. Do zoznamu cenových stropov tak bude spadať aj CT-prístroj či iné technické zariadenia.