Koniec starého roka a začiatok nového na Slovensku už tradične sprevádza otváranie fliaš sektu. Reportéri nedeľníka preto navštívili sídlo spoločnosti Hubert v Seredi, kde vyrábajú a plnia dnes už legendárny nápoj. Pri hlavnom vchode do areálu si obliekame biele plášte a spolu s enologičkou Ingrid Vajczikovou začíname prehliadku závodu.
Do tretice vchádzame do srdca celej fabriky, v tankoch naokolo zrejú Hubertove produkty. „Málokto ochutná náš sekt v tomto štádiu, keď ešte kvasí,“ prehodí jeden z pracovníkov, keď nám čapuje ružový sekt de luxe. Hubert de luxe patrí k pýche seredského závodu, vyrába sa od roku 1980 a má typickú nezameniteľnú chuť.
Osvedčená metóda
Proces výroby sektu si často vyžaduje veľkú mieru sústredenia. Pri výrobnej linke stojí kontrolórka a sleduje, či sú naplnené fľaše v poriadku. Automatický systém ich predtým vypláchol, naplnil, uzatvoril poistkou a obalil etiketou. Za zmenu prezrie až 45 000 fliaš! V poslednej miestnosti na veľkých drevených podstavcoch zrejú uzatvorené fľaše.
„Tento najdlhšie trvajúci proces zaberie minimálne 12 mesiacov a voláme ho tradičná metóda. Ušľachtilé kvasinky menia cukor na alkohol a oxid uhličitý, ktorý pri otvorení fľaše spôsobuje perlenie. Následne po ukončení kvasenia tri mesiace fľaše otáčame a polohujeme, aby sa kvasinky usadili v hrdle fľaše. Po ukončení striasania fľaše opatrne položíme do ľadového kúpeľa, čím kvasinky primrznú k uzáveru,“ vysvetľuje Vajcziková.
Keď sa fľaše otvoria, vnútorný tlak primrznuté kvasinky vystrelí. Do fliaš potom vstreknú špeciálny likér, ktorý sa volá dozážny likér, a ten určuje množstvo zvyškového cukru v sekte. A kvalitný produkt je hotový.
Cisárov sekt
K receptom úspechu spoločnosti Hubert patrí aj jej dlhoročná tradícia, ktorá siaha až do roku 1825. V Bratislave totiž založili jednu z prvých fabrík na výrobu šumivého vína mimo Francúzska. Sídlo firmy bolo na dnešnej Radlinského ulici, v miestach, kde sa nachádza budova Chemickotechnologickej fakulty. Pokročilá technológia a výborná kvalita začali spoločnosti prinášať úspechy nielen doma, ale aj za hranicami.
V roku 1846 bola ocenená zlatou medailou za čistotu, chuť a kvalitu, ktorými sa šumivé víno z Bratislavy najviac približovalo francúzskym šampanským. Zasadaciu miestnosť riaditeľstva spoločnosti zdobia aj dva veľké obrazy – bratislavského mešťana Johanna Huberta a jeho ženy Paulíny.
Práve oni zavádzali do výroby najnovšie technické vymoženosti, vďaka ktorým Huberta obľuboval aj cisár František Jozef I. Pred prvou svetovou vojnou firma exportovala svoje výrobky do Ameriky, Talianska, Austrálie, Ruska a rôznych kútov Britského impéria. Po znárodnení sa v roku 1952 prevádzka presunula do Serede.
Nová éra
Sereď je však na výrobu sektu ako stvorená. Susedí totiž až s troma slovenskými vinohradníckymi oblasťami – Malokarpatskou, Nitrianskou a Juhoslovenskou. Hubert sa vyváža predovšetkým do Českej republiky.
Ročne v Seredi vyrobia takmer 17 miliónov fliaš vrátane obľúbeného Karpatského brandy. „Slováci si sekt ešte stále spájajú najmä so slávnostnými udalosťami, najviac ide na odbyt v čase Vianoc a Silvestra,“ dodáva Vajcziková.