Z radarov za nevyjasnených okolností zmizol airbus aeroliniek AirAsia so 162 ľuďmi na palube. Pátranie po lietadle je zatiaľ bezúspešné. Veľmi to pripomína nevyjasnený osud malajzijského lietadla, ktoré zmizlo 8. marca. Keď k tomu prirátame zostrelenie boeingu nad Ukrajinou v júli, zdá sa, že aerolinkám pod vlajkou Malajzie sa lepí smola na päty. Lietadlo malajzijskej nízkonákladovej spoločnosti AirAsia na linke z indonézskej Surabaje do Singapuru zmizlo včera ráno, iba pár desiatok minút po štarte, z radarov.
Podľa agentúry AP sa lietadlo v čase zmiznutia nachádzalo nad Jávskym morom, medzi ostrovmi Borneo a Jáva. Záchranné práce sa sústredili v Jávskom mori, pre tmu však boli prerušené a obnovili ich až ráno. Na palube sa nachádzalo okrem 7-člennej posádky aj 155 cestujúcich, z toho bolo šestnásť detí a jedno batoľa. Väčšinu pasažierov tvorili Indonézania, ale boli medzi nimi aj cudzinci - napríklad Brit s dcérkou alebo juhokórejský pár s malou ročnou dcérkou.
Na letisku v Singapure sa zhromaždili stovky príbuzných nezvestných cestujúcich. Medzi čakajúcimi ľuďmi zavládlo zúfalstvo. Výkonný riaditeľ nízkonákladovej leteckej spoločnosti Tony Fernándes na tlačovej konferencii zdôraznil, že nechce špekulovať, čo sa s lietadlom stalo. „V tejto chvíli to nevieme. Je to pre nás veľký otras, našou starosťou sú teraz rodiny a najbližší príbuzní," zdôraznil Fernándes. Lietadlo je zatiaľ považované za nezvestné. „Je ale možné, že ide o nehodu," povedal indonézsky viceprezident Jusuf Kalla.
S tragickým vysvetlením počíta aj AirAsia, ktorá včera na internete zmenila farbu svojho červeného loga na šedivú. Experti však špekulácie o vine počasia spochybňujú. Odborník na leteckú bezpečnosť David Learmount uviedol, že piloti rutinne žiadajú o zmenu výšky letu, pokiaľ sa blíži búrková oblasť. „Piloti sa snažia udržať kontakt s dispečermi do poslednej minúty. Ak prestali hovoriť, muselo ich niečo vyrušiť," tvrdil Learmount.
Airbus 320-200 let QZ 8501
- 162 ľudí na palube
- 155 cestujúcich a 7 členov posádky
- 156 Indonézanov
- 3 Juhokórejčania
- 1 Singapurčan
- 1 Malajzijčan
- 1 Brit
- 1 francúzsky kopilot
Záhadné osudy
Lietadlo zmizlo a nenašli ho - Let MH 370, 8. marec 2014
Osud malajzijského letu MH 370 je veľkou záhadou. V noci na 8. marca Boeing 777 s 239 ľuďmi na palube smeroval z Kuala Lumpuru do Pekingu. Krátko po jednej v noci zmizol z radarov a odvtedy je nezvestný. Podľa vyšetrovateľov sa stroj z neznámych príčin krátko pred zmiznutím vychýlil zo svojej trasy. Šokujúco vyznieva informácia, ktorá vyšla najavo až dva mesiace po tragédii. Podľa predbežnej vyšetrovacej správy si totiž nikto dlhých 17 minút nevšimol, že boeing zmizol z radarov.
A oficiálna pátracia akcia sa začala až po 4 hodinách! Stroj dlhé týždne hľadali v Bengálskom zálive aj v Indickom oceáne, ale bezúspešne. Hneď po udalosti sa objavili hypotézy o tom, že lietadlo vyhodili do vzduchu teroristi, medzi cestujúcimi totiž boli aj ľudia s falošnými pasmi. Marc Dugain, bývalý šéf francúzskej leteckej spoločnosti Proteus Airlines, šokoval vyhlásením, že stroj mohli zostreliť Američania, lebo sa báli útoku na svoju základňu v Indickom oceáne.
Boeing zostrelili nad Ukrajinou - Let MH 17, 17. júl 2014
K druhej tragédii došlo v júli nad ukrajinským územím, ktoré majú pod kontrolou proruskí separatisti. Malajzijský Boeing 777 smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Na palube bolo 298 ľudí, vrátane 154 Holanďanov či 23 Američanov. Nikto túto tragickú udalosť neprežil. Podľa Ukrajiny aj expertov z USA lietadlo zasiahla strela zem-vzduch z ruského systému Buk, ktorý mali v rukách proruskí povstalci. Separatisti aj Rusko však túto verziu popreli. Dokonca sa objavili hypotézy, že malajzijský boeing zostrelila ukrajinská stíhačka.