Martič (52) bol blízkym spojencom bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a v rokoch 1991 až 1995 zastával viaceré vedúce funkcie v separatistickom srbskom regióne Krajina na severovýchode Chorvátska. Haagsky tribunál dospel k záveru, že Martič ako "najdôležitejšia a najvplyvnejšia politická postava" v Krajine vedel o "veľkom množstve zločinov" spáchaných voči nesrbskému obyvateľstvu, čo viedlo k tomu, že státisíce chorvátskych civilistov utiekli zo svojich domovov.
Podľa sudcov bol Martič zodpovedný za stovky vrážd. Usvedčili ho aj z toho, že v máji 1995 prikázal bombardovanie chorvátskeho hlavného mesta kazetovými bombami, pri ktorom najmenej sedem civilistov zahynulo a viac ako 200 utrpelo zranenia. Väčšina zločinov bola "spáchaná voči starším ľuďom, osobám v zadržiavacich centrách a civilistom. Osobitná zraniteľnosť obetí dodáva k vážnosti týchto zločinov," povedal predsedajúci sudca Bakone Moloto. Keď sudca čítal rozsudok, Martič stál pokojne a neprejavil nijaké city.
Vojnového zločinca Milana Martiča odsúdili na 35 rokov
HAAG - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v utorok odsúdil bývalého vojnového lídra chorvátskych Srbov Milana Martiča na 35 rokov väzenia za trestné činy útlaku, vraždy, deportácií a mučenia.